Polskie Góry background

Droga Pienińska

Najpiękniejsze zakątki widokowe Pienin można zobaczyć wybierając się na wycieczkę, pieszo lub rowerem, Drogą Pienińską. To szlak, który wiedzie ze Szczawnicy przez Przełom Pieniński do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Cała trasa liczy sobie około 10 kilometrów i można ją pokonać spokojnie w ciągu mniej niż 3h. Jest to alternatywny, do spływ Dunajcem, sposób obejrzenia tych malowniczych miejsc.

Droga Pienińska

Droga Pienińska (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Pierwszy odcinek drogi zaczęto budować już w latach 1870 - 75, a pomysłodawcą i wykonawcą budowy był Józef Szalaj. Po jego śmierci inicjatywę przejęła Krakowska Akademia Umiejętności. W późniejszym okresie droga została dostosowana do ruchu turystycznego (trasę pokryto betonową nawierzchnią), powstały ławki i wiaty dla turystów, źródełka z wodą. Na Drodze Pienińskiej mamy też możliwość wypożyczenia rowerów czy kajaków górskich, którymi można pokonywać spiętrzone wody Dunajca.

Przebieg trasy

Trasa rozpoczyna się w Szczawnicy przy przystani flisackiej, skąd ruszają spływy Dunajcem, gdzie znajduje się parking, sklepy z pamiątkami i wypożyczalnia rowerów. Idąc pierwszym odcinkiem trasy możemy podziwiać Białą Skałę, w której mieszczą się trzy jaskinie Cygańska, Piec Dolny i Piec Górny, a po drugiej stronie Dunajca Hukową Skałę. Zaraz obok prowadzi szlak do schroniska Orlica położonego na wysokości 520 m n.p.m, które leży na skarpie nad brzegiem Dunajca.

Nieco dalej znajduje się pawilon PPN, gdzie można zobaczyć ekspozycję związaną z Pienińskim Parkiem Narodowym. Wstęp jest bezpłatny. Po przejściu na stronę Słowacką możemy wybrać albo ścieżkę pieszą lub rowerową. Z widoków warto zwrócić uwagę na piętrzącą się w górze Sokolnicę, której ściany spadają przepaścią do Dunajca. Idąc szlakiem dalej dochodzimy do Polanki, z której rozciąga się widok na skały Siedem Mnichów. Na następnej polanie Huta widzimy wznoszący się szczyt Trzech Koron - najwyższy z Pienińskich szczytów. Zaraz za zakrętem widoczne są mury Czerwonego Klasztoru.

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor (fot. Kamil Gwóźdź, Wikipedia)

Czerwony Klasztor nazywany dawniej Lechickim Klasztorem wybudowano w XIV wieku. Klasztor otoczony był murami obronnymi a jego nazwa wzięła się od ścian z czerwonej cegły, które pierwotnie nie były otynkowane. W XV wieku, klasztor został splądrowany przez Husytów w czasie wojen religijnych w Czechach. Przebywający w nim w XVIII wieku Kamedułowie oprócz działalności kontemplacyjnej zajmowali się nauką i sztuką. Z czasu tego pochodzą wybitne dzieła księgarskie: m. in. pierwszy słownik łacińsko-słowacki i zachowany do dziś zielnik z okazami roślin z Pienin i Tatr. Dziś Czerwony Klasztor stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych w Pieninach.

Polecane strony