Tatry Polskie

Tatry to najwyższy masyw górski w Polsce. Tatry wchodzą w skład Karpat Zachodnich i leżą na terytorium dwóch państw Polski i Słowacji. Tatry rozciągają się pomiędzy kotlinami Podhala, Spiską i Liptowską. Najwyższym szczytem Tatr jest leżący po ich słowackiej stronie Gerlach wznoszący się na wysokości 2 655 m. n. p. m. Z kolei najwyższym szczytem po polskiej stronie gór są Rysy leżące na wysokości 2 499 m. Inne najwyższe szczyty w Tatrach leżą głównie po stronie Słowackiej.

Tatry

Tatry, Źródło: Wikipedia, Autor: ToSter

Atrakcje turystyczne w Tatrach

Tatry charakteryzują się złożoną budową geologiczną, masyw przypomina budową Alpy i charakteryzuje się ostrymi i strzelistymi szczytami opadającymi ku głębokim dolinom, licznymi żłobami lodowcowymi, cyrkami, i wiszącymi dolinami. Charakterystyczne dla ich budowy są też powstałe w przegłębieniach jeziora i wysokie wodospady. Największymi jeziorami w Tatrach są Morskie Oko, Wielki Staw, Czarny Staw pod Rysami i Pińczowy Staw. Morskie Oko to najsłynniejsze tatrzańskie jezioro, leży w otoczeniu wysokich szczytów i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Tatr.

Morskie Oko

Morskie Oko, Źródło: Wikipedia, Autor: Brainw0rker

Szlak turystyczny wiodący nad morskie Oko to jeden z najstarszych tatrzańskich szlaków. W Tatrach znajduje się też duża liczba jaskiń. Szacuje się że w całych Tatrach występuje ich ponad 500, niestety tylko niewielka ich ilość udostępniona jest dla zwiedzających. W niektórych z nich zainstalowane jest oświetlenie elektryczne i łańcuchy, inne trzeba zwiedzać z własnym oświetleniem.

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna, Źródło: Własne

Do najsłynniejszych tatrzańskich jaskiń należą Jaskinia Mroźna i Mylna oraz Jaskinia Wielka Śnieżna. Tatrzańskie jaskinie tworzą wewnętrzny labirynt korytarzy z ciekawymi formami skalnymi, jeziorkami, a nawet wodospadami.

Fauna i flora w Tatrach

Tatry to również jeden z najciekawszych geograficznie regionów Polski. Tutejszy klimat, flora, oraz fauna mają charakter piętrowy. Jest to też najbogatszy region Polski jeśli chodzi ilość występujących tu gatunków roślin. Również pod względem żyjących tu zwierząt Tatry są ciekawym regionem, gdyż można tu spotkać takie rzadko gdzie indziej występujące gatunki jak niedźwiedzie brunatne, rysie, jelenie i żbiki, zaś z ptaków żyją tu orzeł przedni, puchacz, czy cietrzew. W przeszłości na terenie Tatr wydobywaną na dużą skalę miedź, srebro i złoto, oraz żelazo. Tatry były też terenem intensywnego pasterstwa. Dla ochrony tutejszej wspaniałej przyrody zaprzestano eksploatacji kruszców, a wypas bydła ograniczono do minimum.

Tatrzańska turystyka

Wspaniała tatrzańska przyroda, przepiękne krajobrazy, dzikie zwierzęta i czyste górskie powietrze sprawiły, że Tatry stały się jednym z najważniejszych regionów turystycznych Europy Środkowej. Na ich terenie uprawia się turystykę pieszą, narciarstwo i taternictwo. Najważniejsze ośrodki turystyczne w Tatrach Polskich to Zakopane i Bukowina Tatrzańska. Z kolei po słowackiej stronie gór prym w tej dziedzinie wiodą takie miejscowości jak Szczyrbskie Jezioro, Tatrzańska Łomnica, czy Smokowce.

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów, Źródło: Własne

Dla potrzeb przybywających licznie tu turystów wytyczono wiele szlaków turystycznych, tras narciarskich i rowerowych oraz dróg wspinaczkowych dla taterników. Utworzony na terenie gór Tatrzański Park Narodowy ma za zadanie chronić tutejszą przyrodę przez zniszczeniami jakie niesie ze sobą cywilizacja i zbytnią ingerencją człowieka. Dlatego też jedyną legalną formą noclegu na terenie Parku Narodowego są schroniska górskie. Turyści wędrujący górskimi szlakami mogą się w schronisku zatrzymać na nocleg lub odpoczynek.