Polskie Góry background

Karkonoskie Tajemnice

„Karkonoskie Tajemnice” to miejsce, gdzie możemy zapoznać się z legendarną historią Karkonoszy oraz postaci, która nimi władała, Duchem Gór. Inspiracją do powstania tego miejsca było odnalezienie w 2011 roku pradawnego kostura należącego do Ducha Gór. Obecnie znajduje się on w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. „Karkonoskie Tajemnice” mieszczą się w Karpaczu przy ulicy Mickiewicza 1a. Twórcą obiektu jest Jakub Paczyński.

Władca Karkonoszy

Duch Gór to legendarny władca Karkonoszy, z którym wiążą się liczne podania ludowe. W przekazach można znaleźć wiele jego imion - Liczyrzepa, Rzepiór, Karkonosz oraz wieloma postaciami. Pierwszy utrwalony wizerunek pochodzi z XVI wiecznej mapy Śląska autorstwa Martina Helwiga. Ten niezwykły stwór przypominał trochę skrzyżowanie jelenia i gryfa z cechami diabła - ogon, rogi, kopyta. Nieco inny wizerunek, przedstawiający go jako starca z kosturem, możemy znaleźć w czasach kiedy w Karkonoszach zaczęto krzewić chrześcijaństwo. W „Karkonoskich Tajemnicach” starają się nawiązać do pierwotnego wizerunku władcy czego wyrazem jest rzeźba przed budynkiem.

Atrakcje dla turystów

Dzięki artystom współpracującym możemy tam podziwiać ekspozycję związaną z Duchem Gór, historią Karkonoszy oraz legendami i podaniami ludowymi. Można zobaczyć historię o Walończykach (poszukiwaczach minerałów), hutnikach szkła, smoczej harfy z niewidzialnymi strunami czy alchemiczną komnatę Czterech Żywiołów. Nie zabrakło też informacji o poszukiwaniach korzenia Mandragory.

Magiczna harfa z niewidzialnymi strunami

Magiczna harfa (źródło: http://karkonoskietajemnice.pl/)

Karkonoscy hutnicy

Karkonoscy hutnicy (źródło: http://karkonoskietajemnice.pl/)

Ekspozycja jest interaktywna co sprawia, że możemy uczestnik może poczuć się częścią przedstawianego świata. Wystawa otwarta jest w godzinach 10:00 – 18:00 (poniedziałek – niedziela) z wyjątkiem 01 listopada. Ceny biletów to 19 zł normalny i 15 zł ulgowy, grupowe (min 15 osób) odpowiednio 15 zł i 12 zł.

Kontakt

Polecane strony