Śnieżka - szlaki turystyczne

Śnieżka to najwyższy szczyt w Karkonoszach. Położona na wysokości 1602 m. n. p. m. Śnieżka jest celem wycieczek wielu turystów. W roku 1681 wybudowano na jej szczycie kapliczkę pod wezwaniem św. Wawrzyńca, która była celem pielgrzymek wiernych, a później turystów. Obecnie na szczycie Śnieżki funkcjonuje też Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, którego budynek ma kształt spodków. Na Śnieżce panuje specyficzny klimat zbliżony do tego jaki panuje za kołem podbiegunowym. Śnieg pokrywa szczyt do października do maja, a występująca tu roślinność ma charakter alpejski.

Schronisko na Śnieżce

Schronisko na Śnieżce, Źródło: Wikipedia, Autor: Merlin

Huraganowe wiatry i częste zamglenia to charakterystyczne cechy tutejszego klimatu. Szczyt Śnieżki to miejsce gdzie można obserwować takie rzadkie w przyrodzie zjawiska jak widmo Brockenu czy ognie św. Elma. Na Śnieżce można też podziwiać wspaniałą panoramę gór, przedobrej pogodzie widoczność sięga ponad 100 kilometrów. Przez Śnieżkę przebiega droga przyjaźni Polska-Czeskiej.

Na szczyt prowadzą znakowane szlaki turystyczne, które swój początek mają w Karpaczu. Karpacz to leżąca u podnóża Śnieżki miejscowość wypoczynkowa. Największą atrakcją turystyczną Karpacza jest świątynia Wang. To niewielki drewniany kościół, którego konstrukcja powstała na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii, a do Karpacza trafił w częściach w wieku XIX. Obok kościółka rozpoczyna się wiodący na szczyt Śnieżki niebieski szlak turystyczny. Pierwsza cześć wycieczki wiedzie do schroniska „Samotnia” położonego nad brzegiem Małego Stawu.

Dalej szlak niebieski wiedzie stromą ścieżką do kolejnego schroniska o nazwie „Strzecha Akademicka”. W schronisku tym można obejrzeć eksponaty wypchanych zwierząt m.in. głowę dużego rogacza. Dalej trasa wiedzie malowniczą ścieżką do czarnego szlaku, który prowadzi na Kopę. Mijamy górną stację wyciągu na Kopę i docieramy do schroniska „Dom Śląski” na równinie pod Śnieżką. Spod schroniska na sam szczyt prowadzi nas szeroka brukowana droga. Jeśli zaś chcemy większych wrażeń warto z niej zboczyć i iść stroma skalistą ścieżką czyli szlakiem czerwonym.

Po niedługim czasie dotrzemy na szczyt Śnieżki. Tam czeka na nas wspaniała panorama gór. Za niewielką opłatą możemy też zwiedzić budynek obserwatorium meteorologicznego gdzie mieści się tematyczne małe muzeum. Można też podziwiać widok z tarasu najwyższego spodku budynku. Rozciąga się stamtąd wspaniały widok na Równie pod Śnieżką i schroniska „Dom Śląski”. Droga powrotna ze Śnieżki wiedzie niebieskim szlakiem po równinie pod Śnieżką w kierunku Spalonej Strażnicy.

Śnieżka

Śnieżka, Źródło: Wikipedia, Autor: Wn61

Przy strażnicy zbaczamy na szlak czerwony wiodący w kierunku skały Słonecznik. Szlak prowadzi brzegiem kotłów Małego i Wielkiego Stawu. Dalej szlak prowadzi obok skały słonecznik i dalej ścieżką wśród wysokiej roślinności w kierunku granitowych skał zwanych Pielgrzymami. Dalej docieramy znów da niebieskiego szlaku wiodące w dół do świątyni Wang. Sam marsz bez przystanków zajmuje ponad sześć godzin, więc całą wycieczkę warto na spokojnie zaplanować na cały dzień.

Na szczyt Śnieżki można też dotrzeć szlakiem czerwonym wiodącym z Karpacza w kierunku schroniska nad Łomniczką, wodospadu Łomniczki i na przełęcz pod Śnieżką. Z kolei ci, którzy nie mają ochoty na dłuższą wspinaczkę mogą wybrać się wyciągiem krzesełkowym na Kopę skąd już tylko 20 minut drogi dzieli ich od szczytu Śnieżki. Bez względu na to, którą trasę wybierzemy na szczycie śnieżki czekają na nas przepiękne widoki, które na długo pozostaną w pamięci.