Rysy

Rysy są szczytem zlokalizowanym na polsko- słowackiej granicy w Tatrach Wysokich. Posiada on trzy wierzchołki. Najwyższy z nich mierzy 2 503 m n.p.m., nazywany jest środkowym i znajduje się w całości na terytorium Słowacji. Drugi co do wysokości jest północno - zachodni wierzchołek. Jego wysokość to 2 499 m n.p.m., znajduje się na granicy obu krajów i stanowi najwyżej położony punkt w Polsce. Ostatni, trzeci wierzchołek, znajduje się po słowackiej stronie, jest najniższy, jego wysokość to 2 473 m n.p.m.

Rysy znad Czarnego Stawu

Rysy ponad Czarnym Stawem, Źródło: Wikipedia, Autor: Makarczuk

Masyw Rysy

Powszechnie przyjęło się, że nazwa masywu - Rysy wywodzi się od ukośnego żlebu widocznego z daleka. Jednak prawda nieco różni się od tego przekonania. Otóż nazwa pochodzi od pożłobionych zboczy całego kompleksu Niżnich Rysów, Żabiego Szczytu Wyżniego i Żabiego Mnicha. W późniejszym czasie nazwa ta została przyjęta również dla szczytu i nosi on ją do dnia dzisiejszego.

Masyw Rysy

Masyw Rysy, Źródło: Wikipedia, Autor: Krzysztof Dudzik

Rysy są niezwykle unikalne pod względem flory. Jeszcze na wysokości 2 483 - 2 503 m n.p.m. znajdują się 63 gatunki roślin kwiatowych. Należą one przede wszystkim do grupy roślin alpejskich. Napotkamy tu między innymi niezwykle rzadkie rośliny jak: ukwap karpacki, skalnica odgiętolistna i wiechlina tatrzańska. Są to gatunki, które w Polsce występują jedynie w Tatrach i nawet tutaj w nielicznych miejscach.

Wejście na Rysy

Masyw stanowi jeden z chętniej odwiedzanych wierzchołków w Tatrach. Wejście nie należy do łatwych i wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i turystycznego. Droga wiedzie przez zacienione obszary, przez co zdarzają się spadki temperatury i jest duże prawdopodobieństwo zalegania płatów śniegu. Wejście od strony polskiej jest bardzo dobrze ubezpieczone - znajduje się tu 360 metrów łańcuchów.

Trudne podejście nie odstrasza licznych turystów, ponieważ podczas swojej wizyty w Tatrach chcą osiągnąć najwyższy szczyt naszego kraju. Oprócz tego Rysy przyciągają zapierającą dech w piersiach panoramą. Podczas sprzyjającej pogody z góry możemy naliczyć około 100 innych szczytów, lub jeśli nam się poszczęści dostrzec oddalony o 90 kilometrów Kraków.

Widok z Rysów

Widok na Tatry, Źródło: Wikipedia, Autor: Marek Silarski

Rysy należą do Korony Tatr, Korony Polskich Gór a także do Korony Europy. Jest to piękny, majestatyczny masyw górski, który stanowi najwyższy szczyt naszego kraju. Wyróżnia się unikalnością pod względem roślinności i przyciąga niesamowitymi krajobrazami. Jeśli wystarczy nam sił i mamy odpowiednią kondycję to podczas wizyty w polskich górach nie powinniśmy pominąć tego szczytu i koniecznie wejść na samą górę aby móc podziwiać wspaniałe otoczenie.