Polskie Góry background

Beskid Śląski

Pasmo Beskidów Śląskich to najdalej na zachód wysunięta część Beskidów. Na południowym wschodzie ogranicza je pasmo Beskidu Żywieckiego a od północnego wschodu Małego. Beskidy Śląskie nie są specjalnie wysokie - najwyższe szczyty sięgają nieco ponad 1 200 metrów (najwyższy Skrzyczne 1 257 m n.p.m.). Całość leży na terenach Parku Krajobrazowego. Beskidy Śląskie podzielone są na dwie części przez Wisłę, która bierze swój początek na stokach Baraniej Góry, gdzie łączą się Wisełka Czarna i Biała.

Beskid Śląski - widok na Skrzyczne

Beskid Śląski (fot. Krzysztof Dudzik, CC BY 3.0)

Pasmo Baraniej Góry

Pasmo, zwane również Pasmem Wiślańskim, położone jest po wschodniej stronie Wisły i stanowi znaczną część Beskidu Śląskiego. Ciągnie się od Przełęczy Zwardońskiej przez Baranią Górę 1 220 m n.p.m., Magurkę Wiślańską 1 129 m, Malinową Skałę 1 152 m w kierunku na Skrzyczne. Dalej główna grań opada w kierunku Szczyrku. Od grani odchodzi kilka bocznych gałęzi, z których największą jest ta prowadząca w kierunku Klimczoka 1 117 m i Szyndzielni 1 026 m. Pasmo ma jeszcze jedną ciekawą charakterystykę, od strony wschodniej szczyty stromo pną się w górę natomiast od zachodniej łagodnie opadają w kierunku doliny Wisły.

Widok z Baraniej Góry

Widok z Baraniej Góry (fot. Dawidbernard, Public Domain)

Pasmo Czantorii

Drugim, dużym pasmem w Beskidach Śląskich jest pasmo Czantorii położone po zachodniej stronie Wisły biegnące granicą polsko - czeską. Najwyższym szczytem jest Wielka Czantoria o wysokości 997 m n.p.m. Inne znane szczyty to Kiczor 989 m, Stożek Wielki 980 m i Mały 843 m. Po stronie czeskiej pasmo ograniczone jest doliną rzeki Olzy. Całość tego pasma zbudowana jest z piaskowa co ułatwia jego wypłukiwanie przez rzeki i jednoczesne obniżanie się całego pasma.

Turystyka i atrakcje

W Beskidzie Śląskim a dokładniej w Ustroniu rozpoczyna się najdłuższy szlak w polskich górach – Główny Szlak Beskidzki - liczący 496 km. W Beskidzie Śląskim prowadzi on przez całe pasmo Czantorii i później Baranią Górę omijając praktycznie całą północną część pasma Baraniej Góry.

Niezależnie od niego całe pasmo usiane jest gęstą siecią szlaków pozwalających spokojnie wędrować po górach praktycznie wzdłuż i wszerz. Jest też sporo schronisk górskich, większość co prawda ulokowanych w pobliżu Bielsko Białej, ale przy każdym ważniejszym szczycie na pewno je znajdziemy.

Warto też wspomnieć o kilku, szczególnie popularnych miejscach, na terenie Beskidu Śląskiego. Fani skoków narciarskich na pewno powinni wybrać się obejrzeć skocznię w Wiśle, gdzie trenował za młodu Adam Małysz. W Wiśle znajduje się też muzeum beskidzkie, gdzie zgromadzono eksponaty związane z życiem i kulturą górali zamieszkujących te rejony. Warto też wybrać się do zameczku prezydenckiego wybudowanego w latach 1929 – 30 dla Ignacego Mościckiego.

Niedaleko Ustronia znajduje się Leśny Park Niespodzianek. Główną atrakcję stanowią muflony i daniele, które biegają na wolności po parku i można je karmić. W zagrodach są żubry, jelenie, sarny czy dziki. Największe emocje wzbudza jednak sokolarnia i sowiarnia, gdzie można zobaczyć drapieżne sokoły i sowy podczas lotu.

Na stokach Baraniej Góry znajduje się też Jezioro Czerniańskie. Jest to zbiornik zaporowy utworzony w celu gromadzenia wody pitnej w miejscu połączenia się Wisły Białej i Czarnej. Nie można się tutaj kąpać ani uprawiać sportów wodnych, jednak jest to doskonałe miejsce spacerowe.

Jezioro Czerniańskie

Jezioro Czerniańskie (fot. Mariuszjbie, CC BY-SA 3.0)

Oczywiście nie wyczerpuje to wszystkich atrakcji jakie czekają na nas w Beskidzie Śląskim. Warto jednak zaznaczyć, że turyści przyjeżdżają tutaj głównie połazić po szlakach górskich i podziwiać piękne widoki. Tych w tym paśmie górskim nie brakuje.

Miejscowości

Duże znaczenie dla turystyki w tym rejonie ma też istnienie pięciu miejscowości turystyczny zwanych wielką 5, do których należą:

  • Ustroń – uzdrowisko i ośrodek wczasowo - wypoczynkowy położony w północnej części pomiędzy pasmem Czantorii i Babiej Góry.
  • Wisła – ośrodek turystyczny i sportowy, którego popularność wzrosła po sukcesach Adama Małysza, który się tutaj urodził.
  • Istebna – położona na południowym krańcu Beskidu Śląskiego, znana głównie dzięki rozbudowanym trasom do narciarstwa biegowego.
  • Szczyrk – jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Istnieje tam kilkanaście stacji narciarskich. Popularny głównie w okresie zimowym.
  • Brenna – najmniej znana z powyższych miejscowości. Doskonała baza noclegowa oraz miejsce wypoczynku dla mieszkańców Górnego Śląska.
Widok na Szczyrk

Szczyrk (fot. Leyland11, CC BY-SA 3.0)

Polecane strony