Polskie Góry background

Góra Halicz

Liczący 1 333 metrów n.p.m. Halicz jest trzecim pod względem wysokości szczytem naszych Bieszczadów. Leży pomiędzy Kopą Bukowską a Rozsypańcem we wschodniej części grupy Tarnicy. Z jego szczytów rozciąga się wspaniały widok na polskie i ukraińskie Bieszczady. Ze szczytu można dostrzec leżące po drugiej stronie granicy pasmo Gorganów. W XVI wieku przebiegała tutaj linia rozdzielająca ekonomię samborską od ziemi sanockiej. Na początku II wojny światowej wiódł tedy szlak, którym przerzucano na Węgry polskich oficerów. Legenda głosi, że w wiekach średnich właśnie tutaj zbiegały się granice Polski, Węgier i Rusi.

Halicz

Halicz (fot. Spoogie, Wikipedia)

Wierzchołek Halicza znajduje się na Głównym Szlaku Beskidzkim, który kończy się w Wołosatem. Wycieczka wokół pętli wiodącej przez Wołosate, Halicz i Tarnicę nazywana jest bieszczadzkim klasykiem. Taki spacer trwa nieco ponad 5 godzin w wersji łagodniejszej. Trasa wiedzie po pętli, jednak można łatwiej ją pokonać ruszając z Wołosatego w kierunku Przełęczy Bukowskiej. Mamy wtedy do dyspozycji łagodniejsze podejście i więcej zejść. Miłośnicy trudniejszych wyzwań powinni udać się w przeciwnym kierunku. Zaliczenie „bieszczadzkiego klasyka” jest obowiązkiem każdego miłośnika gór. Widoki, które można podziwiać ze szlaków sprawiają, że jest to trasa wybierana wielokrotnie.

Widok z Halicza

Widok z Halicza (fot. SkyMaja, Wikipedia)

Nie jest ustalone, skąd pochodzi nazwa góry. Jedni uważają, że pochodzi od ukraińskiego słowa hałyć oznaczającego gawrona, inni znajdują celtycki rodowód. Faktem jest, że na Ukrainie niedaleko Iwano-Frankowska znajduje się miasto o tej samej nazwie, co może świadczyć o rodowodzie nazwy. Okolice Halicza słynęły z wypasu bydła, który rozwinął się zwłaszcza w XIX. Z Niziny Węgierskiej sprowadzano wtedy rasę wołów o siwym umaszczeniu i dużych rogach, która charakteryzowała się bardzo dużą mięsnością. Po odrodzeniu Rzeczpospolitej, kiedy handel z Górnymi Węgrami utrudniały granice, przerzucono się na rasy polskie, ale wtedy wypas stał się mniej opłacalny i zaczął zanikać. Jednak do dzisiaj jedno z ramion Halicza nazywane jest Wołowy Garb lub Wołowe.

Polecane strony