Polskie Góry background

Pasmo górskie Bieszczady

Bieszczady to pasmo górskie stanowiące cześć Karpat Wschodnich i jednocześnie najbardziej wysunięty w kierunku południowo - wschodnim obszarem Polski. Bieszczady leżą na terenach trzech Państw - Polski, Słowacji i Ukrainy. Najwyższym szczytem w polskiej części jest licząca 1346 m n. p. m Tarnica. Bieszczady uchodzą za jeden najmniej ucywilizowanych regionów w Polsce, właściwie do lat 60-tych były one bezludne w wyniku powojennych przesiedleń ludności.

Bieszczady

Bieszczady (fot. Bettomsik, Wikipedia)

Charakterystyczne połoniny

Najbardziej charakterystycznym ukształtowaniem terenu dla Bieszczad są ciągnące się kilometrami połoniny z kilkoma szczytami górskimi. Najbardziej znaną i jednocześnie największą jest Połonina Wetlińska, która liczy sobie ponad 8 kilometrów długości. Najwyższym szczytem jest Roh, który wznosi się 1255 m n.p.m. Pozostałe trzy (Hasiakowa Skała, Hnatowe Berdo i Szare Berdo) wznoszą się od 1100 do 1200 m. Na Wetlińskiej Połoninie leży też popularne schronisko Chatka Puchatka – najwyżej położone schronisko w tym paśmie.

Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska z widokiem na Roh (fot. Red 81, Wikipedia)

Drugą popularną połoniną w Bieszczadach jest Połonina Caryńska, leżąca na północ od Ustrzyk Górnych. Najwyższym szczytem jest Kruhly Wierch o wysokości 1297 m n.p.m. Poza nim dostępne są jeszcze trzy wierzchołki, z których jeden leży poza szlakami turystycznymi. Nazwa połoniny pochodzi od wsi Caryńskie (nieistniejącej już dziś). Najbardziej malownicznym szlakiem wiodącym przez połoninę jest szlak zielony rozpoczynający się przy Przysupie Caryńskim, gdzie leży też schronisko Koliba. Szlak wiedzie dalej w kierunku Małej Rawki.

Poza wymienionymi szczytami do najbardziej popularnych należą, Tarnica, która jest najwyższym szczytem w Bieszczadach. Z Tarnicy można wyruszyć też na Halicz i Krzemień (drugi i trzeci co do wysokości szczyt w Bieszczadach). Te dwa szczyty wraz z Wołosate zaliczane są do tzn. klasyka bieszczadzkiego. Sporo turystów wyrusza też ze schroniska pod Małą Rawką na masyw Wielkiej i Małej Rawki i dalej na Krzemieniec, w miejscu gdzie stykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy.

Turystyka w Bieszczadach

W ostatnich latach na szlakach Bieszczadzkich pojawia się coraz więcej turystów, nie są to co prawda ilości jak w Tatrach, ale może to dobrze dla regionu. Krajobraz Bieszczad i okolic jest bardzo zróżnicowany i oferuje wiele różnego rodzaju atrakcji turystycznych. Z jednej strony mamy np. Jezioro Solińskie, gdzie panują doskonałe warunki do żeglowania czy innych sportów wodnych. Z drugiej strony połoniny i szczyty górskie, które zachęcają do wędrówek.

Jednak największym atutem Bieszczad jest dzika przyroda i miejsca, gdzie nie sięga cywilizacja. W bukowych lasach można spotkać wiele gatunków dzikich zwierząt a roślinność przetrwała tutaj w pierwotnym stanie. Duży wpływ na ten stan rzeczy miały masowe wysiedlenia ludności po II Wojnie Światowej. Znikały praktycznie całe wsie a na całym terenie Bieszczad zostało niewiele ludności. Jednym z takich „dzikich” miejsc jest rezerwat Sine Wiry, utworzony na rzece Wetlini, gdzie można podziwiać wielkie bogactwo fauny i flory.

Stadnina koni Wołosate

Stadnina koni Wołosate (fot. Grzegorz Polak, Wikipedia)

W rejonie Bieszczadzkiego Parku Narodowego powstały stadniny koni, oferujące naukę jazdy oraz wycieczki po okolicy. Bieszczady świetnie nadają się do uprawiania turystyki konnej, ale też rowerowej. Łagodniejszy charakter tych gór pozwala pokonywać część szlaków turystycznych na koniu czy rowerze. Zima natomiast to świetny czas na narty. Nie ma tutaj zbyt wielu wyciągów narciarskich, jednak szlaki świetnie nadają się do uprawiania narciarstwa biegowego. Ta różnorodność aktywności jaką można uprawiać w Bieszczadach na pewno przyczynia się do rozwoju turystycznego regionu.

Wielokulturowe Bieszczady

Monokulturowość w Bieszczadach to zjawisko, które nastąpiło dopiero po II Wojnie Światowej. Wcześniej rejony te zamieszkiwały różne grupy etniczne. Łemkowie, którzy zamieszkiwali tereny od Cisnej w kierunku zachodnim aż do Krynicy i Muszyny. Bojkowie, którzy zajmowali tereny dzisiejszego Parku Narodowego. W sumie najmniej liczną grupą byli w tym czasie Polacy. Tak samo zróżnicowane były Bieszczady pod względem wyznaniowym. Do dziś można tutaj oglądać stare, drewniane cerkwie związane z wyznaniem prawosławnym. Istnieje nawet specjalny szlak „Ikon”, który prowadzi po zabytkach architektury cerkiewnej. Dużą grupę stanowili też żydzi, po których pozostały stare cmentarze oraz synagogi.

Polecane strony