Polskie Góry background

Gorce

Gorce są pasmem górskim zlokalizowanym w Beskidach Zachodnich. Nazwa Gorce powiązana jest najprawdopodobniej ze słowem „gorzeć”, co oznacza palić się, płonąć i jest sposobem pozyskiwania polan poprzez metodę żarową. Takie nazewnictwo tego pasma znajdziemy już w źródłach pochodzących w 1254 roku, a później w 1480 roku w swoich kronikach używał jej Jan Długosz.

Dolina Potoku Jamne w Ochotnicy Górnej

Dolina Potoku Jamne (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Spora część pasma Gorców leży na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, którego łączna powierzchnia liczy ponad 7 tysięcy ha. Licząc z zachodu na wschód Gorce mają 33 km długości, natomiast szerokość (z północy na południe) to 15 km. Na zachodzi Gorce graniczą z Beskidem Orawsko – Podhalańskim, a na wschodzie z Beskidem Sądeckim. Od północy ograniczone są pasmem Beskidu Wyspowego a od południa z Jeziorem Czorsztyńskim i Pieninami.

Szczyty Gorców

Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz wznoszący się na wysokość 1 310 m n.p.m. I ta góra przyciąga najwięcej turystów, pod szczytem zlokalizowane jest schronisko turystyczne. W ciągu 30 min dojdziemy do kolejnego szczytu Kiczora 1 282 m n.p.m. Szlak prowadzi dalej w kierunku kolejnych wysokich szczytów Jaworzyny Kamienieckiej 1 288 m n.p.m. i szczytu Gorc 1 228 m n.p.m. W tym samym rejonie leży też Kudłoń o wysokości 1 276 m n.p.m., do którego możemy dotrzeć z miejscowości Lubomierz.

Turbacz

Turbacz (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Od kolejnego wysokiego szczytu dzieli nas dolina, którą płynie rzeka Ochotnica. Mowa o Lubaniu o wysokości 1 225 m n.p.m., położonym w paśmie Lubania. Można powiedzieć, że Gorce to dwie takie górzyste wysepki przedzielone właśnie Ochotnicą. Warto też wspomnieć, że Lubań i Turbacz znajdują się poza terenami Gorczańskiego Parku Narodowego.

Turystyka w Gorcach

Gorce to miejsce, które charakteryzuje się umiarkowanym ruchem turystycznym. Ściągają tu raczej indywidualni turyści, których przyciągają niesamowite panoramy widokowe gorczańskich polan, cisza oraz dobrze zachowana przyroda. Szlaki turystyczne są dobrze oznaczone i znajdują się na nich dokładne i estetycznie wykonane tablice opisujące przyrodę, historię i zawierające panoramy szczytów.

Długość szlaków turystycznych nie jest może imponująca, 14 szlaków turystyki pieszej liczy sobie łącznie nieco ponad 63 km. Mamy natomiast duże zróżnicowanie jeżeli chodzi o przeznaczenie, poza szlakami turystycznymi mamy tu 9 szlaków spacerowych, 7 szlaków turystyki konnej, 8 szlaków narciarskich oraz 8 ścieżek dydaktycznych. Niektóre ze szlaków są płatne.

W Gorcach znajduje się kilka schronisk turystycznych głównie na szlaku Rabka Zdrój - Turbacz, należącym do Głównego Szlaku Beskidzkiego. Liczą od Rabki są to Bacówka na Maciejowej, Schronisko Stare Wierchy i Schronisko na Turbaczu. Poza tym pod Gorcem znajduje się prywatne schronisko, nocleg z własnym śpiworem, udostępniona kuchnia. Poza tym wiele miejsc noclegowych znajdziemy w miejscowościach w bezpośrednim sąsiedztwie Gorców - Poręba Wielka, Lubomierz, Ochotnica czy Grywałd.

Polecane strony