Polskie Góry background

Gubałówka

Gubałówka to szczyt położony dokładnie naprzeciwko głównej grani Tatr. W dolinie pomiędzy nimi leży Zakopane. To właśnie położeniu z uwagi na położenie szczyt Gubałówki cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów. Rozciągają się stąd fantastyczne widoki na Tatry w tym Giewont, Czerwone Wierchy, Kasprowy oraz część Tatr Słowackich. W dole widać panoramę Zakopanego.

Gubałówka

Gubałówka (fot. Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

Jak dostać się na szczyt

Właściwie na szczyt prowadzi jedna droga z Zakopanego, natomiast można ją pokonać na dwa sposoby. Pierwszy, dość wygodny to przejazd kolejką linową ze stacji dolnej znajdującej się za targowiskiem (przedłużenie Krupówek). Trasa liczy nieco ponad 1300 metrów a przejazd trwa 3,5 min, dużo mniej niż oczekiwanie w kolejce na bilet (17 zł normalny, 15 zł ulgowy). Jeżeli ktoś chce podziwiać widoki warto zająć miejsce u dołu kolejki.

Drugi sposób to wejście na piechotę szlakiem prowadzącym praktycznie cały czas przy trasie kolejki. Trasa jest dość stroma, choć przyjemna i niedługa, przejście jej zajmie nam około 1h. Biorąc pod uwagę kolejki jakie w sezonie czekają do kasy to szybciej jest na piechotę. Na Gubałówkę można też się dostać z okolicznych wiosek, choć najczęściej to właśnie do Zębu, Dzianisza czy Witowa udajemy się na spacer. Odpowiednio czasy przejść 0:35h, 0:40h i 2:00h.

Atrakcje na górze

Pierwszą rzeczą jaką dostrzegamy po dojechaniu na szczyt to niesamowita panorama rozciągająca się na Tatry. Warto wybrać dobrą pogodę bo przy słabej widoczności Gubałówka traci praktycznie cały urok. No chyba, że ktoś lubi spacery pomiędzy kramami sprzedającymi tandetne pamiątki, ale to można sobie zafundować również na Krupówkach.

Panorama z Gubałówki

Panorama z Gubałówki (fot. Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

Z letnich atrakcji na pewno warto wymienić zjeżdżalnię grawitacyjną, która mknie serpentynami w dół na długości kilkuset metrów. Rozrywka zarówno dla dzieci i dorosłych. Jest też kilka parków linowych o różnych stopniach trudności, gdzie można sprawdzić swoje umiejętności wspinania, zjeżdżania czy równowagi. Organizowane są też wycieczki na quadach po okolicznych lasach. Na pewno warto się też wybrać na spacer bo okolicę są piękne.

Zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce

Zjeżdżalnia grawitacyjna (fot. Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

Zima to przede wszystkim czas dla narciarzy. Warunki są dobre wbrew różnym, corocznym artykułom pod hasłem, że Gubałówka zamknięta dla narciarzy. Stok na Gubałówce jest sztucznie naśnieżany i oświetlony, blisko szczytu przygotowano Snow Park. Jak na polskie warunki jest całkiem niezły przeszkody są sensownie ułożone a całość pozwala na wykonywanie ewolucji.

Poza tym wcześniej wspomniane, ciągnące się praktycznie przez całą drogę do Butorowego, stragany z pamiątkami. Restauracje i knajpy serwujące „tradycyjne”dania góralskie.

Pasmo Gubałowskie

Pasmo, którego częścią jest Gubałówka leży pomiędzy rzekami - Białym i Czarnym Dunajcem. W kierunku południa opada do Rowu Tatrzańskiego (tu leży Zakopane) i dalej wznosi się w kierunku Tatr. Najwyższym szczytem jest Palenica Kościeliska 1 182 m n.p.m., dalej Butorowy Wierch 1 160 m i dopiero Gubałówka 1 120m. Jest dość gęsto zaludnione jak na warunki górskie i nie tylko w dolinach rzek, ale też na wierzchołkach. Przykładem jest miejscowość Ząb, leżąca na wysokości 1 013m, która jest najwyżej położoną wsią w Polsce.

Polecane strony