Polskie Góry background

Wodospad Kamieńczyka

Rzeczka Kamieńczyk tworzy najwyższy wodospad w Karkonoszach o tej samej nazwie. Jego próg znajduje się na wysokości 846 m n.p.m. i spada do wąwozu Kamieńczyka z wysokości 27 metrów. Sam wąwóz jest równie malowniczy co wodospad, liczy sobie 100 metrów długości a jego ściany wznoszą się na 25 m w górę. Wąwóz i wodospad stanowią jedną z atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka (fot. JDavid, Wikipedia)

Wodospad można podziwiać ze specjalnie przygotowanych tarasów widokowych. Wstęp do wąwozu jest płatny, bilet kosztuje 6 zł (ulgowy 3 zł). Wodospad można oglądać codziennie od godz. 9:00 do 17:00. W pobliżu znajduje się schronisko.

Schronisko Kamieńczyk

Historia schroniska sięga końca XIX wieku, kiedy poprowadzono tutaj szlak ze Szklarskiej Poręby z uwagi na spory ruch turystyczny. Pierwotnie nazywało się Zackelfallbaude (Zackelfall to po niemiecku nazwa wodospadu). Po wojnie budynek służył wojskom ochrony pogranicza a później notablom z czasów PRL. W 1984 roku budynek doszczętnie spłoną i tak zrujnowany obiekt przejęło małżeństwo Sieleckich. Obecnie schronisko dysponuje 19 miejscami noclegowymi w dwu i trzyosobowych pokojach. Jest sala z kominkiem i bufet. Obok schroniska znajduje się szałas gdzie odbywają się imprezy biesiadne.

Schronisko Kamieńczyk

Schronisko Kamieńczyk (fot. SchiDD, Wikipedia)

Kontakt

Polecane strony