Polskie Góry background

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska to jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Można powiedzieć, że popularnością ustępuje jedynie Morskiemu Oku. Każdego roku tysiące turystów wyruszają na spacer doliną z Kir (część Kościeliska) do schroniska Ornak, położonego u stóp szczytu o tej samej nazwie. Dolina ma długość 9 km wznoszącą się aż do górnej Grani Tatr. O jej popularności decydują malownicze krajobrazy rozciągające się praktycznie od samego początku drogi.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska (fot. Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

Szlak prowadzący przez dolinę jest dobrze przystosowany do ruchu turystycznego. Droga jest utwardzona, co umożliwia jazdę bryczek zaprzężonych w konie przez większą część trasy. Turyści dość często z nich korzystają dlatego idąc warto trzymać się pobocza. Przejazd wózkiem do samego schroniska również nie stwarza problemów, więc spokojnie możemy zabrać małe dzieci ze sobą. Długość szlaku do schroniska to 5,5 km i można ją pokonać spokojnie w ciągu 2h, na drogę powrotną trzeba liczyć 1,5h.

Poza pięknymi krajobrazami Dolina Kościeliska ma też kilka miejsc, które warto odwiedzić. Na początek warto zatrzymać się przy bacówkach, gdzie latem wypasane są owce. Można tam spróbować świeżo wędzonego oscypka lub żętycę. Wypas owiec i produkcja oscypków to dbałość o tradycję, pierwotnie dolina służyła właśnie takim celom oraz wydobywaniu minerałów. W Kościeliskiej jest też sporo jaskiń, które uformowały się w skałach stanowiących ściany doliny.

Kilka z nich udostępnionych jest dla turystów w tym najbardziej znana Jaskinia Mroźna. Jaskinia jest oświetlona, i można ją zwiedzać z przewodnikiem. Wstęp do jaskini jest płatny. Początek szlaku prowadzącego do jaskini (1:15h) znajduje się około 30 min drogi od wejścia do doliny. Nieco dalej (kolejne 30 min) znajdują się odnogi prowadzące do Smoczej Jamy i Jaskini Mylnej. Obydwie można zwiedzić samodzielnie. Ta druga należy do jednych z ciekawszych jaskiń w Tatrach, szczególnie atrakcyjne są tak zwane Okna przez które można podziwiać widoki na szczyty - Bystrą i Błyszcz. Do zwiedzania na pewno trzeba mieć latarkę, lepiej wziąć jedynie mały plecak (z większym mogą być trudności z przejściem korytarzy) i nie wskazane są samotne wejścia (były przypadki zgubienia się w jaskini).

Jaskinia Mylna - Okno Pawlikowskiego

Jaskinia Mylna - Okno Pawlikowskiego (fot. EMeczKa, Wikipedia)

Na końcu szlaku znajduje się schronisko górskie na Hali Ornak. Latem cały obszar wokół schroniska zajęty jest przez turystów. O miejscu w środku raczej możemy zapomnieć a i kupno czegokolwiek będzie wymagało od nas stania w długiej kolejce. Widoki natomiast są przepiękne, rozciągają się na szczyty Tatr Zachodnich. Około pół kilometra przed schroniskiem odchodzą dwa szlaki turystyczne. Jeden z nich prowadzi na Czerwone Wierchy przez Dolinę Tomanową (3:40 na Ciemniak) natomiast drugi nad Smreczyński Staw. To małe polodowcowe jezioro znajdujące się około 30 min od szlaku do schroniska (powrót około 20 min). Tutaj jest dużo spokojniej niż przy schronisku a widoki tak samo zapierają dech w piersiach.

Schronisko w Dolinie Kościeliskiej

Schronisko w Dolinie Kościeliskiej - Hala Ornak (fot. Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0l)

Jak widać w Dolinę Kościeliską przyciągają turystów nie tylko piękne widoki krajobrazowe, ale też ciekawe miejsca, które można tu zobaczyć. Na pewno warto się tam wybrać, choć raczej należy unikać sezonu letniego, wtedy dolina przypomina raczej deptak. Z Zakopanego do doliny kursują busy, które dowożą turystów. Przy wejściu do doliny znajduje się płatny parking dla samochodów i autokarów (w dolinie jest zakaz ruchu samochodowego). Samo wejście do doliny, która leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest płatne.

Polecane strony