Polskie Góry background

Połonina Wetlińska

Połoniny to łąki wysokogórskie - najwyższe piętro Bieszczadów. Należy do nich Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska i Tarnica, najwyższe wzniesienie po polskiej stronie tych gór. Połonina Wetlińska jest masywem górskim z pięcioma kulminacjami. Najwyższy jest Roh, który wznosi się na 1255 metrów, a zaledwie o dwa metry niższy jest Osadzki Wierch. Pozostałymi są: Hasiakowa Skała (1228 m), Hnatowe Berdo (1187 m) i Szare Berdo (1108 m). Kontynuacją pasma jest Smerek oddzielony Przełęczą Orłowicza, a Przełęcz Wyżna łączy je z Działem z jego Małą Rawką.

Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska z widokiem na Roh (fot. Red 81, Wikipedia)

Połonina Wetlińska jest najczęściej odwiedzaną bieszczadzką górą. Zwłaszcza w okresie letnim na sieci szlaków panuje niemały ruch. Oblegany jest głównie szlak żółty, biegnący z Przełęczy Wyżnej, na której znajduje się parking z miejscami dla aut osobowych i autokarów. Wielu turystów spacerujących tym, zdawałoby się bardzo łatwym szlakiem, jest bardzo zdziwionych widokiem pomnika poświęconego „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”. Wyruszając na górską wycieczkę należy pamiętać, że łagodne z pozoru Bieszczady w ciągu ostatniego półwiecza odebrały życie niemal 100 osobom.

Opisywana trasa jest łagodna, ale nawet ona zaczyna piąć się ku górze. Kamienisty odcinek szlaku, wiodący przez las, zwany końską drogą, bywa przyczyną wielu kontuzji wśród niewłaściwie obutych piechurów. Z lasu szlak wychodzi na rozległą połoninę, z której roztacza się piękny widok na Roh i Osadzki Wierch. Idąc dalej i przecinając stok, trafia się do Chatki Puchatka, czyli najwyżej położonego, bieszczadzkiego schroniska. Miejsce to jest wspaniałym punktem widokowym na cały grzbiet Połoniny Wetlińskiej, pasmo Otrytu, obie Rawki i Tarnicę. Z tego miejsca do Wetliny jest około godziny marszu.

Widok na Połoninę Caryńską

Widok na Połoninę Caryńską z Wetlińskiej (fot. Jakub Kwaśniewicz, Wikipedia)

Miłośnicy Bieszczadów i górskich przygód mogą przejść trasę do schroniska nawet w czasie zimy. Przeciera ją regularnie skuter śnieżny, wożący zaopatrzenie. W zimie panują tu bardzo często dobre warunki obserwacyjne. Dzięki zjawisku inwersji temperatury można z Połoniny Wetlińskiej dostrzec nawet pasmo Tatr. Jednak w czasie zimowych spacerów trzeba koniecznie pamiętać o odpowiedniej odzieży, dobrych butach i termosie z ciepłym napojem. Po załamaniu pogody widoczność potrafi spaść nawet do 5 metrów, co znacznie wydłuża czas powrotu.

Polecane strony