Polskie Góry background

Szczyt Rysy

Masyw Rysów ma trzy wierzchołki, stąd często dochodzi do nieporozumień dotyczących wysokości najwyższego szczytu w Polsce. Dwa z nich położone są po stronie słowackiej najwyższy 2 503 m n.p.m. i najniższy 2 473 m. Po polskiej stronie leży środkowy wierzchołek o wysokości 2 499 m n.p.m. i ten jest najwyższym punktem na terenie Polski. Przez niego przechodzi też granica polsko - słowacka. Rysy leżą u zbiegu trzech grani Tatr, na północnym zachodzie leży Polska Grań Tatr, w kierunku wschodnim ciągnie się Słowacka Grań, a w kierunku południowo - zachodnim boczna grań ze szczytem Krywań.

Widok na Rysy

Widok na Rysy (fot. Makarczuk, Wikipedia)

Możliwość podziwiania tych wszystkich widoków to powód, dla którego tak wielu turystów decyduje się na wejście na Rysy. Widoki są naprawdę przepiękne i to nie tylko na otaczające szczyty i doliny górskie. Przy dobrej pogodzie widoczność ze szczytu sięga 100 km i można nawet zobaczyć zabudowania Krakowa. Poza tym mamy możliwość zdobycia najwyższej góry w Polsce należącej też do Korony Gór Polskich i Europy. Podczas wspinaczki mamy możliwość podziwiania dwóch tatrzańskich stawów Morskiego Oka i Czarnego Stawu. Oba widoczne są praktycznie przez całą trasę na szczyt - wystarczy obrócić się do tyłu.

Widok z Rysów na Morskie Oko i Czarny Staw

Widok na Morskie Oko i Czarny Staw (fot. SkyMaja, Wikipedia)

Szlaki na szczyt

Na szczyt Rysów prowadzą jedynie dwa szlaki, jeden z polskiej strony, drugi ze słowackiej. Innych możliwości wejścia na szczyt nie ma. Ten po polskiej stronie zaczyna się najczęściej od schroniska nad Morskim Okiem, choć można też zacząć ze schroniska w Roztoce. W tym drugim przypadku trasa do góry będzie dłuższa o jakieś 1:45h, które potrzebne jest by dojść do Morskiego Oka. Właściwie w sezonie letnim należy liczyć czas od Palenicy Białczańskiej i dojazd do niej, bo na nocleg w schronisku nie ma co liczyć. Może jakieś miejsce w Roztoce, choć też będzie o nie ciężko. Jak by nie liczyć pobudka wcześnie rano jest jak najbardziej wskazana. Trochę można sobie skrócić czas korzystając z podwózki na wozie do Morskiego Oka.

Widok na Tatry Wysokie z Rysów

Widok na Tatry Wysokie (fot. Michal Klajban, Wikipedia)

  • Palenica Białczańska - Schronisko Roztoka (1h - 0:50h),
  • Schronisko Roztoka - Schronisko Morskie Oko (1:45h - 1:30h),
  • Schronisko Morskie Oko - Czarny Staw (0:50h - 0:40h),
  • Czarny Staw - Rysy (3:20h - 2:30h).

Jak widać trasa na szczyt z Palenicy Białczańskiej zajmie nam około 7h, natomiast powrót 5:30h. Razem daje to 12:30h z czego odcinek z Czarnego Stawu jest monotonną, trudną wspinaczką do góry. Doliczając do tego przerwy na odpoczynek i posiłki to naprawdę trzeba to sobie dobrze zaplanować, żeby nie schodzić po nocach z gór.

Nieco lepiej, zarówno pod względem trudności wspinaczkowych jak i czasu, będzie na szlaku u naszych południowych sąsiadów. Mimo to poranne rozpoczęcie wyprawy jest wskazane. Ruszamy z miejscowości Szczyrbskie Jezioro (najlepiej dotrzeć tam wieczorem), to większa miejscowość więc nocleg znajdziemy spokojnie. Pierwsza część trasy wiedzie Doliną Mięguszowiecką, którą idzie się dość spokojnie. Dopiero potem kiedy odbijamy czerwonym szlakiem trasa staje się cięższa, choć i tak łatwiejsza niż po stronie polskiej.

  • Szczyrbskie Jezioro - Schronisko nad Popradzkim Stawem (1:25h - 1:10h),
  • Schronisko nad Popradzkim Stawem - odbicie na czerwony szlak (0:35h - 0:25h),
  • Czerwony Szlak - Chata pod Rysami (2:30h - 1:45h),
  • Chata pod Rysami - Rysy (0:45h - 0:35h).

Trasa na Rysy zajmie nam w tym przypadku 5:15h a droga w dół 4h. To razem ponad 9h. Można też łączyć wejście Polską stroną i zejście Słowacką lub odwrotnie. Niezależnie warto spróbować zarezerwować nocleg w schronisku, to na pewno skróci nam ilość kilometrów, które będziemy musieli pokonać w ciągu dnia. No i na pewno trzeba mierzyć siły na zamiary 10 - 12h wędrówki po górach do łatwych nie należą.

Chata pod Rysami

Pod szczytem Rysów znajduje się schronisko górskie - Chata pod Rysami. To malutkie schronisko położone najwyżej w Tatrach na wysokości 2 250 m n.p.m. Czynnej jest od 16.06 do 31.10. Może ono służyć jako „opcja ratunkowa” jeżeli przeliczylibyśmy się z siłami lub czasem. Schronisko dysponuje co prawda tylko 14 łóżkami w jednej wspólnej sali na poddaszu, ale w razie potrzeby na pewno można przenocować na podłodze. Ceny noclegu w sezonie porównywalne do Morskiego Oka - 15 euro w tygodniu, 24 euro w weekendy i święta. Na zewnątrz niezapomniana sławojka z pięknymi widokami.

Polecane strony