Polskie Góry background

Połonina Caryńska

Pomiędzy dolinami Prowczy i Wołosatego rozciąga się masyw Połoniny Caryńskiej. Jej grzbiet ciągnie się na długości ponad czterech kilometrów i ma cztery wierzchołki, z których najwyższy, liczący 1297 metrów, jest Kruhly Wierch. Można z niego podziwiać wspaniałe widoki na Góry Sanocko-Turczańskie, Połoninę Wetlińską oraz Małą i Wielką Rawkę. Dla turystów dostępne są trzy wierzchołki Połoniny Caryńskiej. Czwarty, najbardziej wysunięty w kierunku Berehów Górnych jest poza trasami turystycznymi. Ponieważ jest to obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego, to spacery poza wyznaczonymi szlakami są zabronione.

Połonina Caryńska

Widok na Połoninę Caryńską (fot. M_k, Wikipedia)

Masyw Połoniny Caryńskiej leży pomiędzy dwoma miejscowościami. Na południu leżą Berehy Górne, a na północy Ustrzyki Górne. Wiejskie gromady, skupione w tych miejscowościach, użytkowały stoki połoniny. W czasie spacerów bez kłopotów można dostrzec pozostałości dawnej pasterki i rolnictwa. Są tutaj tak zwane carynki, czyli polany powstałe przez czerteże. Polegały one na tym, że drzewa obdzierano z kory, a ścinano je dopiero, gdy uschły. Uważny obserwator może wypatrzeć koszary, czyli miejsca do których zaganiano bydło.

Przez Połoninę Caryńską wiodą dwa podstawowe szlaki. Główny Szlak Beskidzki prowadzi z Ustrzyk do Berehów, a szlak zielony łączy Przysłup Caryński z Małą Rawką. Warto wspomnieć także o ścieżce przyrodniczej „Buk”, która biegnie wzdłuż szlaków pieszych. Wchodząc na teren parku trzeba wiedzieć, że bilety na przyrodnicze trasy spacerowe są tańsze niż te na szlaki turystyczne.

Zima na Połoninie Caryńskiej

Zima na Połoninie Caryńskiej (fot. Leafnode, Wikipedia)

Nazwa połoniny wzięła się prawdopodobnie od słowa „tara”, które oznacza po rumuńsku pole. Caryńskie, to była wieś leżąca nieopodal. Do dzisiaj przetrwały tam ruiny kaplicy św. Jana, fundamenty cerkwi św. Dymitra oraz przycerkiewny cmentarz. Obecnie wieś jest wyludniona, a jeszcze w 2004 roku mieszkały w niej trzy osoby. Nazwa osady jest wszechobecna. Z północnych zboczy Połoniny Caryńskiej spływa potok Caryńczyk, który wpada do potoku Caryńskiego. Taka samą nazwę ma wzgórze leżące nieco na zachód od opuszczonej wioski oraz przełęcz Przysłup Caryński, znajdująca się pomiędzy Połoniną Caryńską a Magurą Stuposiańską. Obok przełęczy znajduje się schronisko Koliba.

Polecane strony