Polskie Góry background

Tarnica

Tarnica jest najwyższym szczytem w paśmie Bieszczadów. Jej wysokość wynosi 1 346 m n.p.m. Wznosi się ona w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza na krańcu pasma połonin, około 500 metrów nad Doliną Wołosatki. Szczyt wyróżnia się charakterystyczną sylwetką. Przełęcz Goprowska oddziela go od sąsiedniego masywu Krzemienna, zaś charakterystyczna, ostro wcięta w grzbiet przełęcz, której wysokość to 1 275 m n.p.m. łączy się z Szerokim Wierchem. To właśnie od tej przełęczy wywodzi się nazwa góry, słowo „tarnita” w języku rumuńskim oznacza siodło, przełęcz.

Tarnica

Tarnica (fot. PM, Wikipedia)

Szczyt Tarnicy

Grzbiet góry jest wąski, ostry oraz nieco wydłużony, posiada dwa wyraźne wierzchołki (1 346 i 1 339 m n.p.m.). Znajdują się tam złomiska skał, bruzdy naturalnych zagłębień oraz pozostałości po wojennych okopach. Od strony południowej zaobserwujemy opadającą w dół wielką, skalną ścianę, a niżej wielkie pola kamiennego rumoszu. Na głównym wierzchołku zlokalizowany jest punkt geodezyjny oraz żelazny krzyż wraz z tablicą - mają one upamiętniać pobyt w tym miejscu księdza Karola Wojtyły - 5 sierpnia 1953.

Krzyż na Tarnicy

Krzyż na Tarnicy (fot. PM, Wikipedia)

Tarnica jest z całą pewnością najbardziej atrakcyjnym punktem widokowym w całych polskich Bieszczadach. Ze szczytu obserwujemy niesamowitą panoramę sąsiednich grzbietów a przy sprzyjającej pogodzie i dobrej widoczności możemy zauważyć Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną i Świdowiec. Jedynie za pośrednictwem dwóch szlaków turystycznych można dotrzeć w te rejony.

Szlaki na Tarnicę

Pierwszy z nich stanowi końcową część Głównego Szlaku Beskidzkiego (Ustroń - Wołosate) i wiedzie od schroniska zlokalizowanego w Ustrzykach Górnych - czerwone znaki. Wybierając tą trasę z całą pewnością będziemy mogli zachwycać się przepięknymi widokami, wiedzie on bowiem do przełęczy pod szczytem Tarnicy (1 275 m n.p.m.) połoninami Szerokiego Wierchu.

Druga dostępna trasa jest nieco bardziej strona, oznaczona została kolorem niebieskim (Biała- Grybów). Wiedzie ona z Włosatego bezpośrednio do przełęczy znajdującej się pod szczytem Tarnicy. Z przełęczy na szczyt dostaniemy się krótkim szlakiem oznaczonym kolorem żółtym - jego przejście zajmie nam około 15 minut.

Tarnica należy do Korony Polskich Gór i stanowi najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach przez co staje się bardzo atrakcyjna turystycznie. Wejście na nią nie jest bardzo kłopotliwe, a widoki jakie możemy podziwiać gdy już tam dotrzemy zapierają dech w piersiach. Dwa dostępne szlaki pozostawiają nam dowolność. Jeśli wybierzemy bardziej stromy prawdopodobnie szybciej dotrzemy na szczyt ponieważ mimo większej trudności jest on krótszy, natomiast dłuższy szlak to 3 - 4 godzinny spacer, jednak urozmaicany pięknymi krajobrazami. Dla osoby odwiedzającej Bieszczady Tarnica stanowi wręcz przymusowy punkt jako jeden z najbardziej atrakcyjnych grzbietów.

Polecane strony