Polskie Góry background

Morskie Oko

Morskie Oko to najbardziej popularne miejsce w Tatrach. Nad tym największym, polodowcowym jeziorze, możemy spotkać tłumy turystów. Właściwie natężony ruch turystyczny trwa tutaj od początków maja do końca września ze szczytem w okresie wakacji letnich. Co przyciąga w to miejsce tak wielu turystów ? Przede wszystkim piękne widoki na szczyty Tatr Wysokich, w tym najwyższy szczyt w Polsce - Rysy. Tak samo pewnie samo jezioro, położone wśród lasów i wznoszących się w górę skał. Dodatkowo, nad brzegiem jeziora znajduje się schronisko górskie, gdzie można usiąść, coś zjeść i wypić rozkoszując się otaczającą przyrodą.

Morskie Oko

Morskie Oko (fot. Kristo, CC BY-SA 3.0)

Samo Morskie Oko położone jest w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m i ma powierzchnię blisko 35 ha. Zwane też Rybim Jeziorem lub Stawem z uwagi na zarybienie co jest raczej rzadkie w przypadku tatrzańskich jezior. Pierwsze informacje o Morskim Oku pochodzą z końca XVI wieku i są związane z wypasem owiec w tym rejonie. Zresztą to była główna funkcja tych pięknych okolic do początków XIX wieku. Wtedy dopiero odkryto turystyczne walory jeziora, wybudowano pierwsze schronisko górskie oraz ukończono w 1902 roku drogę nad Morskie Oko zwaną Drogą Oswalda Blazera.

Jak dojechać

Jeżeli chodzi o dojazd z Zakopanego to trasę można podzielić na dwa odcinki. Pierwszy z nich do Palenicy Białczańskiej, który możemy pokonać samochodem lub busem, drugi to już szlak nad Morskie Oko, który trzeba pokonać pieszo lub wozem konnym (zimą saniami).

W przypadku pierwszej części trasy z Zakopanego należy kierować się na przejście graniczne na Łysej Polanie potem należy odbić w kierunku Palenicy. W szczycie sezonu (czerwiec - lipiec) zdecydowanie lepiej pokonać tą trasę busem, które ruszają spod dworca PKP (koszt przejazdu to 6 zł). Raz, że praktycznie cała droga jest zakorkowana, dwa znalezienie miejsca na parkingu będzie graniczyło z cudem.

Droga nad Morskie Oko w zimie

Droga nad Morskie Oko w zimie (fot. Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

Drugą część trasy prowadzącą już nad Morskie Oko można pokonać pieszo lub bryczką. Droga jest asfaltowa, prowadzi lekko pod górę a przejście zajmie nam około 2:30h (powrót 2:10h). W lecie idzie się przyjemnie, z możliwością podziwiania pięknych widoków, natomiast zimą widoki również piękne, choć występuje zagrożenie lawinowe. Warto się upewnić przed wyruszeniem w trasę jakie panują obecnie warunki. Co do korzystania z bryczki lub sań zaprzężonych w konie to jest w tym temacie sporo kontrowersji. Co jakiś czas zdychają konie, które ciągną wozy z turystami. Dyskusja o tym kto ponosi za to winę, czy górale nadmiernie je eksploatując czy nadmiar turystów, którzy za wszelką cenę chcą jak najszybciej dostać się nad Morskie Oko to temat na osobny artykuł.

Schronisko górskie

Nad brzegiem Morskiego Oka znajduje się schronisko górskie a właściwie dwa - stare i nowe. Pierwsze schronisko wybudowano tutaj już w 1874 roku, a przy przebudowie za miejsce noclegowe służyła wozownia, która jest obecnie starym schroniskiem. To oddane do użytku w 1908 roku służy turystom do dnia dzisiejszego. Obecnie schroniskiem kieruje Maria Łapińska wraz z córką Patrycją i synem Jakubem.

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem (fot. Jar.ciurus, CC BY-SA 3.0)

W schroniskach może znaleźć nocleg 77 turystów - w nowym 35 osób a w starym 43 osoby. Jeżeli chodzi o warunki to nowe schronisko oferuje 3 - 6 osobowe pokoje z pościelą, natomiast w starym znajdziemy 12 - 16 osobowe sale z pryczami (niezbędny własny śpiwór). Za nocleg w schronisku zapłacimy od 41 do 58 zł w nowym i od 31 do 39 zł w starym w zależności od pory roku. Ceny w bufecie to 9 zł za zupę, 14 - 23 zł za danie obiadowe, herbata 5 zł, piwo 8 zł. W sumie można powiedzieć, że jak na taką popularność miejsca ceny nie są aż tak wysokie. Telefon do recepcji +48 602 260 757.

Szlak na Rysy

Znad Morskiego Oka prowadzi też jedyny po polskiej stronie szlak na Rysy. Podczas wędrówki w górę, która zajmie nam ponad 4h (droga powrotna to 3:30h) mamy możliwość podziwiania pięknych widoków na obydwa jeziora, Morskie Oko i Czarny Staw. Szlak jest trudny szczególnie w ostatniej części kiedy pojawiają się łańcuchy. Na szczycie, po słowackiej stronie, mieści się schronisko pod Rysami. Ze szczytu rozciągają się niesamowite widoki, przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet zabudowania Krakowa. Poza tym zdobędziemy najwyższy szczyt Korony Gór Polskich.

Polecane strony