Polskie Góry background

Gorc

Gorc to jeden z wyższych szczytów, 1 228 m n.p.m., głównego grzbietu Gorców. Czasem nazywany Gorcem Kamienieckim, to również nazwa polany położonej na północnych stokach góry. Położony na skraju Gorczańskiego Parku Narodowego (granica biegnie jego szczytem) w Paśmie Gorca ciągnącego się od Turbacza w kierunku wschodnim. Jeden z ładniejszych widoków na Gorc rozciąga się z doliny Jamnego Potoku, który spływa do miejscowości Ochotnica Górna.

Widok na Gorc z Doliny Jamnego Potoku

Widok na Gorc (fot. Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0)

Szlaki turystyczne

Na Gorc można dotrzeć kilkoma szlakami:

  • zielonym z Ochotnicy 2:50h,
  • niebieskim z Rzek 2:00h,
  • czarnym i niebieskim ze Szczawnej 3:00h.

Gorc, który jest zwornikiem kilku grzbietów górskich, jest też doskonałą bazą wypadową w inne partie Gorców i Beskidu Wyspowego.

  • W kierunku Turbacza prowadzi zielony szlak do Polany Gabrowskiej, który od tego miejsca staje się czerwonym. Cała trasa zajmie nam około 4:00h.
  • W kierunku Mogielicy 1 170 m n.p.m., która jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego, prowadzi początkowo szlak niebieski. Później w kierunku Szczawnej prowadzi czarny i dalej na szczyt znowu niebieski. Wędrówka zajmie nam ponad 5:00h.
Widok z Gorca na Tatry

Widok z Gorca na Tatry (fot. Jerzy Opioła, Public Domain)

Baza namiotowa

Około 30 min od szczytu na wysokości 1 150 m n.p.m., przy zielonym szlaku z Ochotnicy Dolnej, leży studencka baza namiotowa. Działa w okresie letnim (lipiec – sierpień) nieprzerwanie od 1968 roku. Prowadzą ją przewodnicy górscy stowarzyszeni w krakowskim Studenckim Kole Przewodników Górskich.

Baza namiotowa pod Gorcem

Baza namiotowa pod Gorcem (fot. Jerzy Opioła, Public Domain)

Baza składa się z dwóch 10-osobowych namiotów wojskowych pełniących rolę kuchni i biura bazy. Ponadto rozbijanych jest kilkanaście namiotów 2 – 5 osobowych wyposażonych w materace i koce. Można rozbić swój własny namiot i korzystać z zaplecza bazy. Do dyspozycji jest kuchnia polowa, ciepły prysznic, polowa toaleta i panel słoneczny z opcją ładowania telefonów. Koszty noclegu to 10 zł w namiocie bazy i 5 zł we własnym.

Polecane strony