Polskie Góry background

Wielka Czantoria

Wielka Czantoria jest najwyższym szczytem fragmentu Beskidu Śląskiego (pasmo Czantorii) położonego między dolinami rzek Wisły i Olzy. Szczyt wznosi się na wysokość 995 n.p.m. i jest też granicą pomiędzy Polską a Czechami. Po obu stronach utworzono w rejonie szczytu rezerwaty przyrody, po polskiej „Czantoria”, po czeskiej „Cantoryje”. Rezerwaty utworzono dość późno, bo pod koniec XX wieku. Około godziny drogi, w kierunku Ustronia, znajduje się Czantoria Mała o wysokości 865 m.

Wielka Czantoria

Wielka Czantoria (Autor: Ondřej Žváček, CC BY 2.5)

Droga na szczyt

Mimo, że Czantoria jest jednym z węzłów szlaków turystycznych w Beskidach Śląskich, na szczyt prowadzą właściwie dwa szlaki. Obydwa z kierunku Ustronia. Dłuższy z nich, niebieski, zaczyna się w centrum Ustronia a dojście nim na szczyt zajmie nam około 2:30h (zejście 2h). Drugi z nich, czerwony, prowadzi z Ustroń Polany i przejście nim do góry zajmuje 2h a zejście 1:15h. Jest też szlak ze strony czeskiej, który później łączy się z niebieskim na głównym grzbiecie pasma.

Jest też dostępna opcja wygodniejsza wybierana przez większość turystów. Z Ustronia na polanę Stokłosica (jakiś 1km od szczytu) dojeżdża wyciąg krzesełkowy. Oddano ją do użytku w 1967 roku a ostatnia modernizacja miała miejsce nieco ponad 10 lat temu. Długość trasy to nieco ponad 1600 metrów a w tym czasie kolejka wspina się z 389 m na 851 m.

Kolejka linowa na Czantorię

Kolejka linowa na Czantorię (Autor: Piotrus, CC BY-SA 3.0)

Najczęściej z Wielkiej Czantorii turyści wyruszają szlakiem na południe w kierunku góry Szoszów Wielki 886 m n.p.m. Dalej szlak prowadzi na Stożek Wielki 978 m, gdzie znajduje się schronisko górskie i dalej w kierunku Kiczory 990 m. Stąd przechodząc dolinę Wisły możemy przejść do pasma Baraniej Góry.

Atrakcje turystyczne

Jedną z niewątpliwych atrakcji jest wieża widokowa znajdująca się po czeskiej stronie granicy. Wejście na wznoszącą się na 29 m w górę jest płatne. Bilet normalny kosztuje 6 zł, dla dzieci 2,50 zł. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama obejmująca cały Beskid Śląski, Beskid Śląsko - Morawski oraz Beskid Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem. Przy wejściu na wieżę znajduje się bufet i sklepy z pamiątkami. Kilkaset metrów dalej znajduje się schronisko, Chata Cantoryje wybudowane w 1904 roku, niestety na dzień dzisiejszy nie ma możliwości nocowania. Obok schroniska znajduje się urwisko nazywane Skałką

Wieża widokowa na Czantorii

Wieża na Czantorii (Autor: Maoman, CC BY-SA 4.0)

Zdecydowanie więcej atrakcji czeka na turystów w okresie zimowym, kiedy na Wielkiej Czantorii zaczyna funkcjonować infrastruktura narciarska. Poza wspominaną wcześniej kolejką linową, do dyspozycji jest też kilka wyciągów orczykowych obsługujących dwie główne trasy zjazdowe. Dodatkowo znajduje się też tor saneczkowy o długości 700 metrów. Funkcjonują trasy biegowe, szczególnie godna polecenia jest ta prowadząca ze stacji górnej na szczyt.

Pomiędzy Czantorią Wielką a Małą znajduje się stacja narciarska Powiniec. Funkcjonuje tutaj 4 osobowa kolejka linowa obsługująca 900 metrową trasę narciarską. W górnej części trasy znajduje się snowpark. W ośrodku turystycznym znajdziemy 60 miejsc noclegowych, basen zewnętrzny, odnowę SPA oraz korty tenisowe.

Polecane strony