Polskie Góry background

Szczyt Sokolica

Na północny wchód od masywu Trzech Koron, za doliną Pienińskiego Potoku, rozciągają się Pieninki. Grzbiet ten jest częścią pasma Pienin Środkowych. Jego najsłynniejszym szczytem jest Sokolica, nazwana tak dlatego, że niegdyś na jej stromym zboczu gniazdowały właśnie sokoły. Ze względu na wspaniałe widoki, szczyt jest bardzo często odwiedzany. Więcej turystów spotyka się w Pieninach jedynie na Trzech Koronach. Na oba szczyty można wejść na podstawie jednego biletu, pod warunkiem, że zrobi się to w ciągu tego samego dnia.

Widok z Sokolicy

Widok z Sokolicy (fot. Robsuper, Wikipedia)

Na Sokolicę wiedzie boczna ścieżka odchodząca od głównego szlaku, czyli Sokolej Perci. Ubezpieczona jest metalowymi poręczami, bowiem podejście ma 40 metrów różnicy. Szczyt leży około pięć kwadransów marszu ze Szczawnicy i nieco ponad sześć kwadransów marszu z Krościenka. Wędrowanie z Trzech Koron zajmuje ponad dwie i pół godziny. Panorama rozciągająca się ze szczytu warta jest zachodu. Z Sokolicy roztacza się najlepszy widok na przełom Dunajca. Z góry widać Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską i Tatry. Równie interesujący punkt widokowy znajduje się na położonym obok Czerteziku.

Charakterystyczne dla Sokolicy są strome, południowe zbocza, opadające wprost do Dunajca. Pionowe, 300 metrowe ściany pozostawiają niezapomniane wrażenie. Na południowym wschodzie i wschodzie znajdują się wysokie na 150 metrów Rygle Sokolicy, czyli odsłonięte, nagie skały wapienne. Po zachodniej stronie znajdują się ciekawe formacje skalne, zwane Głową Cukrową (wznosi się 190 metrów nad Dunajcem) i Wilczą Skałą (wystaje 160 metrów nad rzeką). Pomiędzy turniami znajdują się Wilcze Spady, czyli miniaturowa, wisząca dolinka. Wokół szczytu Sokolicy rosną stare sosny. Najstarsza z nich, licząca ponad 500 lat, jest najczęściej fotografowanym elementem pienińskiej flory.

Sosna na Sokolicy

Sosna na Sokolicy (fot. Crusier, Wikipedia)

Polecane strony