Polskie Góry background

Góra Śnieżka

Śnieżka jest najwyższym szczytem w Karkonoszach i jednocześnie najwybitniejszym szczytem w Polsce. Położona na wysokości 1 602 m n. p. m. zaliczana jest do Korony Gór Polskich. Z jej szczytu rozciąga się wspaniała panorama na pasmo Karkonoszy. Jest to też miejsce, gdzie występują rzadkie zjawiska przyrodnicze jak widmo Brockenu czy ognie św. Elma. Przez Śnieżkę przebiega droga przyjaźni polsko - czeskiej, która prowadzi górną granią Karkonoszy.

Śnieżka

Góra Śnieżka (fot. Wn61, Wikipedia)

Góra Śnieżka już przed wiekami miała znaczenie symboliczne dla miejscowej ludności i była traktowana jako miejsce kultu. W XVII wieku w 1681 roku wybudowano na jej szczycie kapliczkę pod wezwaniem św. Wawrzyńca, gdzie co roku w dniu patrona (10 sierpnia) odbywa się msza święta. Obecnie kaplica jest raczej atrakcją turystyczną podobnie jak Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Charakterystyczny kształt spodków jest jednym ze znaków rozpoznawczych szczytu. Wbrew różnym opiniom nie mieści się tam schronisko górskie, jedynie restauracja lub bardziej bar.

Kaplica św. Wawrzyńca

Kaplica św. Wawrzyńca (fot. Piotrekok 1602, Wikipedia)

Na Śnieżce mieściło się schronisko, pierwszy taki obiekt wybudowano już w 1850 roku. Była to odpowiedź na zwiększający się ruch turystyczny i adaptacja Kaplicy na potrzeby noclegowe przestała już wystarczać. Pierwsze dwa drewniane schroniska dość szybko spłonęły, dopiero trzecie powstałe w 1862 roku służyło dłużej. Zresztą niedługo po tym powstało drugie schronisko, które wspólnie mogły przenocować 150 turystów. Schronisko działało do czasów II Wojny Światowej, potem obiekt przebudowano, ale już bez miejsc noclegowych.

Szlak na Śnieżkę

Historia wejść na Śnieżkę ma już swoją długą tradycję. Z uwagi na dość dogodne podejście już w XVI wieku dokonano potwierdzonych wejść na szczyt. Patrząc na to, że niecałe 100 lat później wybudowano tam kaplicę, to ruch turystyczny musiał być naprawdę spory. Najkrótszy szlak żółty (2h) prowadzi z Karpacza jednak tutaj opiszemy, co prawda dłużą, ale bardziej atrakcyjną trasę.

Pierwsza miejsce, które trzeba znaleźć w Karpaczu to świątynia Wang. Nie będzie to specjalne trudne, bo to jedna z największych atrakcji w tym mieście. Obok tego drewnianego kościółka wybudowanego w XIII wieku (do Polski trafił w XIX) prowadzi niebieski szlak turystyczny. Pierwsza część wycieczki prowadzi (1:40h) do Kotła Małego Stawu, gdzie nad Małym Stawem położone jest schronisko Samotnia. Jest to też najtrudniejszy fragment naszej trasy.

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły (fot. Semper_lupus, Wikipedia)

Idąc dalej niebieskim szlakiem (0:12h) dochodzimy do drugiego schroniska o nazwie „Strzecha Akademicka”. Stamtąd trasa prowadzi w stronę górnej stacji wyciągu na Kopę, gdzie znajduje się punkt widokowy. Dalej trasa prowadzi na Równię pod Śnieżką do schroniska „Dom Śląski”. Spod schroniska w kierunku Śnieżki prowadzi nas szeroka brukowana droga. Przejście tą trasą zajmuje (1:10h). Cała trasa w górę od świątyni Wang zajmie na około 3h w zależności od tempa i długości postojów.

Jak drogę powrotną proponujemy kierunek Spalonej Strażnicy (1 430 m n.p.m.) i dalej w kierunku szczytu Słonecznik (1:10h). Trasa prowadzi brzegiem Śnieżnych Kotłów Małego i Wielkiego Stawu, widoki są naprawdę niezapomniane. Ze Słonecznika odbijamy na szlak zielony prowadzący w kierunku granitowych skał zwanych Pielgrzymami i dalej w kierunku niebieskiego szlaku z powrotem do świątyni. Zejście tą trasą zajmie nam w całości około 2,5h. Jak widać sama trasa tam i z powrotem zajmie nam około 6h, doliczając postoje warto zaplanować na to cały dzień.

Alternatywnie, krótszą trasą, możemy dojść na szczyt Śnieżki czerwonym szlakiem (1:45h) wiodącym z Zarzecza (Karpacz) w kierunku schroniska nad Łomniczką. Po drodze możemy obejrzeć wodospad Łomniczki. Dochodzimy na Równię pod Śnieżką i stamtąd 0:30h na szczyt. Dla tych, którzy w ogóle nie chcą się wspinać można polecić wyciąg krzesełkowy na Kopę i stamtąd 0:45h na szczyt. Bez względu na to, którą trasę wybierzemy na szczycie śnieżki czekają na nas przepiękne widoki, które na długo pozostaną w pamięci.

Polecane strony