Polskie Góry background

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor to miejscowość na Słowacji położona nad Dunajcem, graniczy z miejscowością Sromowce Niżne po polskiej stronie. Miejscowość powstała dopiero w 1948 roku a jej nazwa wywodzi się od starego klasztoru istniejącego do dziś. Czerwony Klasztor to głównie miejscowość turystyczna a główną atrakcją są spływy Dunajcem oraz zwiedzanie zabudowań klasztornych.

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor (fot. Kamil Gwóźdź, Wikipedia)

Do Czerwonego Klasztoru z Polski najlepiej wyruszyć Drogą Pienińską ze Szczawnicy. To malownicza trasa prowadząca Przełomami Dunajca o długości około 12 kilometrów. Można ją pokonać zarówno pieszo jak i na rowerze. Trasa jest dobrze przygotowana dla ruchu turystycznego, wiaty na postojach, znaki informacyjne, źródełka z wodą. Jest możliwość wypożyczenia rowerów i kajaków oraz zaparkowania samochodu na początku trasy.

Zabudowania klasztorne

Czerwony Klasztor to jedna z najbardziej znanych budowli sakralnych na terenie Pienin. Historia klasztoru sięga 1319 roku, kiedy jego budowa została ufundowana przez Kokosza Berzewiczego. Budowę rozpoczęto w 1330 roku, przy wsparciu polskiego króla Kazimierza Wielkiego. Pierwotnie zabudowania klasztorne były drewniane, jednak niedługo bo już w roku 1360 zastąpiono je ceglanymi i kamiennymi. Od czerwonych cegieł wzięła się też nazwa klasztoru. Klasztor rozbudowywano, budując nowe obiekty (szpital, aptekę, zajazd) do początków XV wieku, kiedy został on złupiony przez Husytów.

Działalność zakonu trwała praktycznie do końca XVIII wieku kiedy zakon został skasowany przez cesarza Józefa II. W tym czasie powstały też najwybitniejsze dzieła księgarskie, w tym słownik łacińsko - słowacki. Przełom wieku XIX i XX doprowadził klasztor do upadku, jedynie kościół był zadbany. W 1934 obiekt został wydzierżawiony przez Słowacki Klub Turystyczny i przeszedł remonty - najpierw prowizoryczny potem generalny.

Obecnie Czerwony Klasztor to jedna z większych atrakcji dla turystów w Pieninach. W budynkach klasztornych mieści się obecnie dyrekcja słowackiego Parku Pienińskiego. Najbardziej reprezentacyjnym zabytkiem jest odrestaurowany Kościół św. Antoniego z XIV wieku. W sezonie turystycznym klasztor można zwiedzać od godziny 8 do 19 (wejście na 1h przed zamknięciem). Wejście dla dorosłych kosztuje 3 euro, dzieci i młodzież ucząca się 1 euro, dzieci do lat 6 za darmo.

Widok z klasztoru na Trzy Korony

Widok z klasztoru na Trzy Korony (fot. Karl Gruber, Wikipedia)

Strona muzeum www.muzeumcervenyklastor.sk.

Polecane strony