Polskie Góry background

Pasmo Pieniny

Miłośnicy gór znajdują różne słowa, którymi określają piękno górskich łańcuchów. Góry mogą być tajemnicze, mroczne, groźne, majestatyczne, piękne, radosne, nieprzeniknione. Kto zna Pieniny ten z pewnością wie, że każde z powyższych określeń pasuje do tego niewielkiego pasma, położonego między Radziejową, Gorcami i grzbietem Magury Spiskiej. Pieniny są po prostu zjawiskowe, a przez wielu miłośników górskich wędrówek uznawane za najpiękniejsze miejsce w Polsce.

Pieniny

Pieniny, widok z Trzech Koron (fot. Dorotka Cieśla, Wikipedia)

Turystyczna oferta dla każdego

Statystyki pokazują, że Pieniny są jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych. Więcej osób odwiedza jedynie Tatry. Ich popularność wynika nie tylko z ich piękna. Ważna jest też doskonała baza noclegowa, dobra komunikacja i infrastruktura turystyczna na najwyższym poziomie. Dodatkowym magnesem są szczawy, czyli kwaśne wody mineralne, ściągające do uzdrowisk takich jak Szczawnica rzesze kuracjuszy. Jednak największą atrakcją turystyczną w tym regionie jest spływ Dunajcem przez Przełom Pieniński.

Przełom Pieniński

Przełom Pieniński (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

W Pieninach każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy jest wytrawnym bywalcem górskich szlaków, czy też początkującym amatorem, szukającym chwili odpoczynku wśród przepięknej przyrody. Góry słyną z dużej sieci doskonale oznakowanych szlaków, z których wiele jest łagodnych i przyjaznych dla nowicjuszy oraz najmłodszych piechurów. Jednak dwa najpopularniejsze szczyty, Trzy Korony i Sokolica, będą już wymagały od nas sporo wysiłku. Nie chodzi tutaj o ich wysokość, odpowiednio 982 i 747 m n.p.m., ale o ich wybitność.

Swoje trasy znajdą tu także miłośnicy turystyki rowerowej. Ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru wiedzie przez Przełom Pieniński słynna Droga Pienińska, biegnąca po słowackim brzegu Dunajca, która uznawana jest za najbardziej znaną trasę rowerową. Także inne szlaki są dostępne dla rowerzystów. Jednak na wielu ścieżkach, biegnących w parkach narodowych po obu stronach granicy, można poruszać się wyłącznie pieszo.

Droga Pienińska

Droga Pienińska (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Miłośnicy historii powinni odwiedzić słynny zamek w Niedzicy i nie mniej znane ruiny zamku w Czorsztynie. Atrakcją sezonu letniego jest Zalew Czorsztyński, z plażami, sprzętem pływającym i statkami wycieczkowymi, kursującymi pomiędzy wspomnianymi zamkami. Z tej perspektywy roztacza się zupełnie inny widok na wspaniałe, skalne formacje, wystające z łagodnych zboczy. Atutem Pienin jest także dość łagodny klimat oraz wyjątkowo mała suma rocznych opadów. Chmury „osuszają się” nad pobliskimi Tatrami i Beskidami, co skutkuje głównie suchymi wiosnami.

Propozycje dla aktywnych

Pieniny są coraz częściej wybieranym miejscem przez biegaczy, którzy zjeżdżają tu nie tylko na bieg „Perły Małopolski”, „Bieg Baców” czy ciężki „Maraton Górski”. Wielu z nich chce także samotnie zmagać się ze swoimi słabościami na rozmaitych górskich trasach. Podobnie jest z wyczynowcami na rowerach, którzy testują własną odporność na trudne warunki, katując rowery do granic ich materiałowej wytrzymałości. Porywisty nurt Dunajca doskonale nadaje się do uprawiania kajakarstwa górskiego. Amatorzy adrenaliny mogą także zdecydować się na rafting, czyli spływ w wyczynowym pontonie lub wycieczkę kajakową.

Zimą chętnie wybierają się w Pieniny miłośnicy narciarstwa biegowego. Jedynie w okolicy schroniska Trzy Korony zakładane są szlaki o długości ponad 40 kilometrów. Biegać można również przy wyciągu Polana Sosny. Na amatorów zjazdów czekają ośrodki narciarskie położone w Niedzicy, Szczawnicy i Kluszkowcach oraz trasy po słowackiej stronie Dunajca.

Polecane strony