Polskie Góry background

Szczyt i Wąwóz Homole

Pasmo Małych Pienin zyskało swoją nazwę dopiero w połowie XIX wieku. Wcześniej obłe góry miejscowi nazywali gomołami lub homołami. Takie skojarzenia pojawić się mogą u każdego, kto opuszcza góralski targ z „gomółką owczego sera”. Pozostałości dawnych określeń przetrwały do dzisiaj. W Sudetach Wschodnich, na ziemi kłodzkiej znajduje się wzniesienie Gomoła, a we wspomnianych Małych Pieninach, na północ od ich grzbietu, znajduje się szczyt Homole.

Szczyt Homole

Szczyt Homole (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Góra byłaby praktycznie nieznana, nie ma tam żadnych szlaków turystycznych ani atrakcji przyrodniczych czy turystycznych. Jednak szczyt dał nazwę malowniczemu, dzikiemu Wąwozowi Homole, który stanowi największą atrakcję Małych Pienin. Wąwóz Homole ma około 800 metrów długości. Jego strome ściany, dochodzące do 120 metrów wysokości, zbiegają się na dole przy korycie potoku Kamionka. Na dnie wąwozu leżą ogromne głazy, z których najsłynniejsze to Kamienne Księgi, znajdujące się na polanie Dubantowska Dolinka, przy górnym krańcu wąwozu.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Zgodnie z wierzeniami Łemków na kaskadowo ułożonych skalnych blokach, które przypominają ogromne księgi, zapisane są tajemnym pismem losy każdego człowieka. Według legendy na świecie nie ma jednak mądrego, który potrafiłby to pismo odczytać. Jak mówią podania, do takiej mądrości doszedł kiedyś pop z Lipnika, jednak Bóg odebrał mu wtedy mowę, aby koleje losu pozostały dla nas na zawsze nieznane.

Dnem wąwozu biegnie także zielony szlak turystyczny, wiodący z Jaworek na Wysokie Skałki, czyli najwyższe pienińskie wzniesienie. Trasa nie jest prosta, zwłaszcza po opadach deszczu. Żeby nie zrobić sobie krzywdy, na śliskich kamieniach zbudowano tam metalowe schodki z poręczami, które mają ułatwić przejście. Po wyjściu z wąwozu można wrócić do Jaworek inną drogą lub zdobyć Wysokie Skałki po półtoragodzinnym spacerze.

Wędrówka po wąwozie jest niezwykle interesująca. Bogactwo różnych form skalnych, zbudowanych z czerwonego i białego wapienia, bujna roślinność i tajemniczość, związana z legendami o skarbach ukrytych w niedostępnych ścianach sprawiają, że dla każdego jest to przeżycie niezapomniane.

Polecane strony