Polskie Góry background

Pasmo Karkonoszy

Karkonosze stanowią centralną część Sudetów Zachodnich położone w południowo - zachodniej Polsce na granicy polsko-czeskiej. Pasmo Karkonoszy graniczy na północy z Kotlina Jeleniogórska, na południu z Podgórzem Karkonoskim, na zachodzie z Przełęczą Szklarską i Górami Izerskimi a na wschodzie z Wzgórzem Bramy Lubawskiej (Kotlina Kamiennogórska). Jest to najwyższe pasmo w całych Sudetów i jednocześnie najczęściej odwiedzanym w tym regionie. Turystów przyciąga tutaj dobrze przygotowane szlaki turystyczne oferujące piękne widoki i rozbudowana baza noclegowa.

Karkonosze

Karkonosze (fot. SchiDD, Wikipedia)

Karkonoski Park Krajobrazowy

Z uwagi na niepowtarzalne walory Karkonoszy już w 1933 roku część terenów została uznana za rezerwaty przyrody. Przede wszystkim miały one chronić polodowcowe formacje skalne zwane kotłami. Do najważniejszych należały Śnieżne Kotły, Kocioł Łomniczki i Czarny Kocioł. Po zakończeniu II Wojny Światowej rozpoczęto starania o utworzenie parku narodowego obejmujący większy obszar w Karkonoszach. Starania te odniosły skutek w 1959 roku, kiedy utworzono Karkonoski Park Narodowy o pow. 5562 ha.

Przez lata wielkość parku nie zmieniła się znacznie obecnie wynosi ona 5951 ha. Obejmuje on Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich zboczy Mumlawskiego po Przełęcz Okraj na wschodzie. Do Parku przynależą także dwie enklawy na Pogórzu Karkonoskim: Góra Chojnik i Wodospad Szklarki. Największą część naszego parku stanowią tereny leśne, to blisko 4 tys ha. Dla porównania u naszych południowych sąsiadów park (Krkonošský národní park) ma wielkość 38,5 tys ha.

Karkonoski Park Krajobrazowy

Karkonoski Park Krajobrazowy (fot. LuzynaS, Wikipedia)

Ta część Parku, która jest objęta ochroną ścisłą stanowi swoiste laboratorium przyrody. Tereny nie podlega ingerencji człowieka od 40 lat. Dzięki temu naukowcy mają możliwość obserwowania naturalnych procesów w ekosystemie i śledzenia zachodzących w nim zmian. Ten obszar jest przyrodniczo niepowtarzalny i stanowi w tej chwili poligon badawczy wielu instytucji naukowych. Istnienie w jednym miejscu tak dużej ilości terenów ochronnych, na stosunkowo nie dużej powierzchni najlepiej pokazuje niepowtarzalne wartości przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe tej części Sudetów Zachodnich.

Szczyty górskie

Najwyższym masywem i szczytem w Karkonoszach jest Śnieżka o wysokości 1 602 m n.p.m. Ten najbardziej rozpoznawalny szczyt w Karkonoszach należy do Korony Gór Polskich. Turyści, którzy odwiedzają Karkonosze bardzo często pierwsze kroki kierują na ten szczyt. Wycieczka na Śnieżkę nie jest jakimś specjalnym wyzwaniem i praktycznie każdy może na nią wejść.

Na szczycie śnieżki zlokalizowane jest obserwatorium meteorologiczne, którego charakterystyczny kształt spodków rozpoznawalny jest z daleka. Poza obserwatorium na Śnieżce znajduje się schronisko górskie, restauracja oraz barokowa kaplica z XVII wieku pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Najprościej dostać się tam z Karpacza, skąd prowadzi kilka szlaków turystyczny. W okresie letnim pełno tu turystów, którzy podziwiają rozciągające się na 200 kilometrów (przy dobrej pogodzie) widoki.

Obserwatorium na Śnieżce

Obserwatorium na Śnieżce (fot. Ciacho5, Wikipedia)

Z kolei ze Szklarskiej Poręby, która jest drugim ważnym ośrodkiem turystycznym w Karkonoszach, prowadzą szlaki na kolejne szczyty. Jeden szlak wiedzie przez Wodospad Kamieńczyka, Halę Szrenicką na Szrenicę. Szrenica wznosi się na wysokość 1362 m n.p.m. i stanowi doskonały punkt widokowy na Góry Izerskie. Zimą to miejsce, gdzie przyjeżdżają narciarze, na szczyt prowadzą kolejki linowe oraz wyciągi. Ze szczytu prowadzi na dół kilka tras narciarskich o łącznej długości 12 km.

Inną popularną trasą ze Szklarskiej Poręby, jest żółty szlak, który prowadzi na Łabski Szczyt o wysokości 1 471 m n.p.m. Dalej trasa prowadzi czerwonym szlakiem w kierunku Wielkiego Szyszaku 1 509 m n.p.m. . Po drodze mijamy jedną z większy atrakcji w Karkonoszach - Śnieżne Kotły. To malownicze formacje skalne ukształtowane przez lodowiec prawdopodobnie w czasie ostatniego zlodowacenia. Obecnie cały teren jest rezerwatem przyrody.

Karkonoskie Wodospady

Pasmo Karkonoszy słynie z dużej ilości górskich wodospadów. Budowa tych gór sprawiła, że na rzekach i potokach powstały piękne katarakty i wodospady. Licząc łącznie z terytorium Czech znajdziemy tutaj kilkanaście wodospadów wartych odwiedzenia. Pierwszy z dwóch najpopularniejszych to Wodospad Kamieńczyka, który jest najwyższym wodospadem w Karkonoszach. Znajduje się 0:30h od Szklarskiej Poręby a zaraz przy wodospadzie znajduje się schronisko. Drugi z nich to Wodospad Szklarki spadający z wysokości 13 metrów. Położony 1h drogi ze Szklarskiej Poręby wraz z wąwozem stanowi ścisły rezerwat przyrody. Z mniej znanych, ale równie malowniczych warto polecić Wodospad Podgórnej i Łomniczki, ten drugi znajduje się przy szlaku na Śnieżkę.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka (fot. JDavid, Wikipedia)

W porównaniu do innych gór Karkonosze stanowią, pod wieloma względami, obszar unikatowy. Możemy obserwować tu połączenie typowego krajobrazu gór średnich z elementami alpejskiej rzeźby, które stanowi dziedzictwo lokalnego zlodowacenia. Jest to jedyny obszar tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na terenie pasa Średniogórza Europejskiego. Pomimo wielowiekowego oddziaływania człowieka w Karkonoszach zachowały się tereny, gdzie nie dotarły ślady cywilizacji. Obecnie dzięki ich ochronie można je odwiedzić w stanie nienaruszonym.

Najpopularniejszymi kurortami turystycznymi po polskiej stronie są Karpacz i Szklarska Poręba. Z nich ruszają liczne szlaki na najpopularniejsze szczyty i miejsca, które są atrakcjami turystycznymi. Dobrze przygotowana baza noclegowa, zaplecze turystyczne powoduje, że przez cały rok w Karkonoszach można spotkać wielu turystów. Wędrując po szlakach warto zejść po drugiej stronie do naszych południowych sąsiadów. Jest tam sporo miejscowości, które warto zobaczy - Harachovie, Vrhlabi, Szpindlerovym Młynie.

Polecane strony