Polskie Góry background

Karpacz

Karpacz to drugi obok Szklarskiej Poręby główny ośrodek turystyczny w Karkonoszach. Leży u podnóża najbardziej znanego szczytu w tym paśmie górskim Śnieżki w dolinie rzeki Łomnicy. W sumie największą wadą tego miasta jest jego popularność, wpływa to na ceny jak i jakość usług czy oferty turystycznej. Karpacz jest dla Karkonoszy tym czy Zakopane dla Tatr. W Karpaczu się bywa a w Szklarskiej Porębie się wypoczywa co powoduje, że oba wzajemnie się uzupełniają. Nie zmienia to faktu, że w obydwóch znajdziemy dobre warunki do uprawiania turystyki górskiej a zimą narciarstwa.

Karpacz - widok na Karkonosze

Karpacz (fot. Barbara Maliszewska, Wikipedia)

Atrakcje dla turystów

Chyba największą atrakcją turystyczną w Karpaczu jest Świątynia Wang. Ten kościół, który liczy sobie 850 lat został pierwotnie wybudowany w Norwegii. W wyniku zbiegu różnych wydarzeń trafił w Karkonosze przy drodze na Śnieżkę. Cała świątynia zbudowana jest z drewna bez użycia jednego gwoździa. Z obiektów związanych z kultem religijnym warto w Karpaczu odwiedzić jeszcze dwa kościoły - Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wartym polecenie jest też Muzeum Zabawek, które powstało ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego. Znaleźć tu można zabawki z różnych stron świata, stworzone przez ostatnie dwa stulecia.

Świątynia Wang

Świątynia Wang (fot. pawulon, fotopolska.eu)

Warto wybrać się też na spacer na Zaporę na Łomnicy powstałą na początku XX wieku po wielkiej powodzi w 1897 roku. Rzeka Łomnica to jedna z najdzikszych rzek w Karkonoszach, a jej średni spadek to blisko 7,2%. Korona zapory ma długość 105 m i jest udostępniona dla zwiedzających. W Karpaczu mieści się też skocznia narciarska „Orlinek”, której początki sięgają 1912 roku, kiedy wybudowano tutaj pierwszą, drewnianą jeszcze skocznię. Poza tym w mieści znajduje się tor saneczkowy, miasteczko kowbojskie, młynek miłości czy prywatne muzeum budowli z klocków lego.

Na Kopie funkcjonuje stacja narciarska z kilkoma wyciągami (w tym dwa krzesełkowe) oraz kilka tras zjazdowych w tym nartostrady. Karnet jednodniowy to wydatek 65 zł w sezonie i 35 zł po sezonie (od 1 marca).

Za miasto

Obowiązkowym punktem wizyty w Karpaczu jest wycieczka na Śnieżkę. Ten najpopularniejszy i zarazem najwyższy szczyt w Karkonoszach to miejsce, które na pewno warto odwiedzić. Na górującą nad Karpaczem Śnieżkę najlepiej wybrać się jedną z tych dwóch tras. Przez Wilczą Porębę lub przez Biały Jar, obie prowadzą dalej przez Kocioł Łomniczki i dalej przez Równię na szczyt Śnieżki. Można też wjechać kolejką linową na Kopę i stamtąd pozostaje 45 min do przebycia.

Góra Śnieżka

Góra Śnieżka (fot. Wn61, Wikipedia)

Na pewno warto wybrać się na wycieczkę do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Park znajduje się około 7 km od Karpacza. Zgromadzono tutaj modele zamków, pałaców, zabytkowych obiektów w skali 1:25 oraz model Karkonoszy w skali 1:50. Kolekcja jest cały czas rozbudowywana a modelarze zadbali o wszelkie detale budowanych obiektów.

Nieco dalej bo 16 km od Karpacza znajduje się zamek Chojnik wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku. Zamek wybudowano na górze o tej samej nazwie wznoszącej się na wysokość 627 m n.p.m. Zamek już od początków XIX wieku cieszył się popularność wśród kuracjuszy z Cieplic. Na zamku funkcjonuje schronisko turystyczne. Jadąc tam warto odbić w Sosnówce i odwiedzić Kapliczkę św. Anny powstałą w początkach XIII wieku.

Polecane strony