Polskie Góry background

Schronisko Koliba

Schronisko Koliba znajduje się w Bieszczadzkim Parku Narodowym na przełęczy Przysłup Caryński. Położone na wysokości 777 m n.p.m. pomiędzy Połoniną Caryńską a Magurą Stuposiańską. Zresztą oba te szczyty warte są odwiedzenia. Obecne schronisko jest nowe (wybudowane w 2010 roku) na miejscu starego założonego 1972 roku. Schronisko jest siedzibą studentów Politechniki Warszawskiej.

Schronisko Koliba

Schronisko Koliba (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

O ile stara Koliba nawiązywała do dzikości Bieszczad i nie oferowała zbyt wielu luksusów to po przebudowie standard schroniska wyraźnie wzrósł. Niestety wraz z standardem wzrosły też ceny, choć są opcje dla oszczędnych. Schronisko ma w sumie 30 miejsc noclegowych w pokojach z lub bez łazienek ceny od 25 do 40 zł w zależności od wielkości pokoju. W sezonie te 30 miejsc raczej się szybko rozchodzi więc zostaje opcja podłogi (15 zł) lub namiotu (8 zł). Mamy też salę z kominkiem, wiatę do grilla i miejsce na ognisko.

Jeżeli chodzi o wycieczki bliże lub dalsze to na pewno warto wybrać się na Połoninę Caryńską, dalej szlak wiedzie na równie malowniczą Połoninę Wetlińską. Można też na Magurę Stuposiańską (1 016 m n.p.m.) położoną nad doliną Sanu. Najprościej do schroniska można dotrzeć z Dwernika (da się nawet samochodem), Stuposiany - od tej miejscowości bierze nazwę góra i Ustrzyk Górnych przez Bereżki.

Dane kontaktowe:

Polecane strony