Polskie Góry background

Spływ Przełomami Dunajca

Przełom Dunajca uznawany jest za jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych na naszym kontynencie. Ostre zakola i wysokie na 300 metrów skalne ściany, ciągnące się na długości ponad 8 kilometrów, zapierają dech w piersiach każdemu, kto znajdzie się na rzece. Od początków XIX wieku organizowane są turystyczne spływy Dunajcem, które uchodzą za jedno z najbardziej niesamowitych przeżyć, jakich można doświadczyć w Pieninach.

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem (fot. Rj1979, Wikipedia)

Flisacy używają charakterystycznych łodzi, których połączone kadłuby przypominają dawne tratwy. Spływ urządzany jest nie tylko po polskiej stronie rzeki. Także Słowacy oferują turystom podobne usługi. Wybierając jednak rozrywki, warto zastanowić się, czy nie lepiej dać zarobić naszym rodzimym góralom. Tym bardziej, że część hoteli i pensjonatów zbierających zapisy na spływ nie informuje chętnych, kto będzie organizatorem oferowanej atrakcji i wozi turystów do słowackich przystani.

Nasz własny spływ, organizowany przez osoby zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich, rozpoczyna się w położonych u stóp Trzech Koron Sromowcach Wyżnych. Dokładnie przystań znajduje się w Kątach, położonych na zakolu rzeki, które oddziela Sromowce Wyżne od Niżnych. Turyści mają do wyboru dwa warianty wycieczki. Można wybrać krótszą, 18-kilometrowa trasę, kończącą się w Szczawnicy lub też trasę o 5 kilometrów dłuższą, z finiszem w Krościenku. Różnica w podróży to około 30 minut. Można także rozpocząć przygodę w Sromowcach Niżnych, w przystani położonej kilka kilometrów bliżej Szczawnicy.

Przełom Pieniński

Przełom Pieniński (fot. Jerzy Opioła, Wikipedia)

Sezon na Dunajcu trwa od początku kwietnia do końca października. Flisacy pracują codziennie za wyjątkiem pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała. W sezonie amatorów flisu jest bardzo wielu i niekiedy można czekać w sporej kolejce. W przypadku zorganizowanych grup lepiej więc pokusić się o wcześniejszą rezerwację, z którą często wiążą się też zniżki na bilety. Poza sezonem letnim i weekendami łatwo trafić na inną niedogodność. Łodzie wypływają dopiero wtedy, gdy zbierze się grupa 10 osób. Oczywiście zawsze można popłynąć w mniejszej grupie, wykupując dodatkowe bilety.

Polecane strony