Polskie Góry background

Święta Katarzyna

Święta Katarzyna to wieś położona na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego u podnóża Łysicy - najwyższego szczytu w tym paśmie górskim. Zanim chrześcijaństwo zawitało na ziemie polskie mieściła się tutaj, jak głoszą podania, świątynia pogańska. Wieś była też jednym z ważniejszych ośrodków hutnictwa, które rozwijały się tutaj jeszcze przed naszą erą.

Wiek XIV i XV to czas kiedy coraz większe wpływy miało tutaj chrześcijaństwo. Pod koniec XIV wieku powstaje kościółek św. Katarzyny, w drugiej połowie XV wieku zostaje założony klasztor bernardynów. Natomiast pod koniec XV wieku Bernardyni dostają nadania - kościół wraz z pobliskimi budynkami. Od ponad 200 lat w klasztorze znajduje się zakon sióstr bernardynek klauzurowych, których stronę można obejrzeć tutaj. Zespół klasztorny to jeden z najważniejszych zabytków jakie warto zobaczyć w Świętej Katarzynie.

Klasztor w Świętej Katarzynie

Klasztor w Świętej Katarzynie (fot. Jakub Hałun, Wikipedia)

We wsi warto też zobaczyć kapliczkę św. Franciszka z bijącym obok źródełkiem (wierni uznają wodę z tego źródła za cudowną). Kapliczka i klasztor znajdują się w pobliżu szlaku prowadzącego na Łysicę. Możemy odwiedzić też prywatne Muzeum Minerałów i Skamieniałości założone w 2005 roku. Wstęp do muzeum jest płatny.

O popularności turystycznej miejscowości nich świadczy fakt, że w 1910 roku założono tutaj, pierwsze w Polsce, schronisko turystyczne. Obecnie schronisko nie funkcjonuje, można jedynie zobaczyć zabytkowy budynek przy Kieleckiej 12, w którym kiedyś funkcjonowało. Obecnie szukając noclegów trzeba raczej szukać gospodarstw agroturystycznych, choć większość z agroturystyką ma niewiele wspólnego.

Polecane strony