Polskie Góry background

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to jedno z dwóch, obok Karpacza, głównych ośrodków turystycznych w Karkonoszach. Położona jest w dolinie rzeki Kamiennej od południa ograniczona pasmem Karkonoszy z górującą nad miastem Szrenicą 1362 m n.p.m. a od wschodu z Górami Izerskimi. W mieści panują warunki porównywalne do alpejskich na wysokości 2000 metrów. Dodatkowo torfowiska w Górach Izerskich wpływają na specyficzny mikroklimat w miejscowości.

Szklarska Poręba ze Szrenicy

Szklarska Poręba widok ze Szrenicy (fot. Antosh, Wikipedia)

Atrakcje turystyczne

Większość atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby związana jest z jej położeniem wśród gór. W samej miejscowości warto zobaczyć Chatę Walońską JUNA, gdzie można zobaczyć zbiory kamieni szlachetnych i posłuchać opowieści o historii Walończyków oraz posłuchać legend związanych z górami. Innym ciekawym miejscem jest Leśna Huta, gdzie Pan Henryk Łubkowski wraz z rodziną pielęgnuje tradycję hutniczą. Można tu zobaczyć cały proces powstawania szklanych form z użyciem dawnych narzędzi i materiałów. Znajduje się też kilka zabytkowych obiektów w tym Młyn Świętego Łukasza, Dom Hofmana i Dom Hauptmannów.

Dom Hauptmannów

Dom Hauptmannów (fot. SchiDD, Wikipedia)

Na spacer warto wybrać się do Parku Duch Gór położonego obok domu Hauptmannów. Na ścieżce znajduje się pięć chatek tematycznych wybudowanych w różnym stylu. Znajdziemy też plac zabaw dla dzieci promujący aktywność fizyczną. Cały czas otacza nas park założony blisko sto lat temu z unikalną i charakterystyczną roślinnością. W Szklarskiej Porębie jest też DinoPark, gdzie możemy zobaczyć rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości.

Szlaki i trasy

Trasą, która prowadzi przez większość atrakcji wokół Szklarskiej Poręby jest Magiczny Szlak Ducha Gór. Prowadzi on przez większość wartych odwiedzenia miejsc w pobliżu miasta. Z uwagi na długość trasy nie da się jej przejść w jeden czy dwa dni, nawet jeżeli chcielibyśmy zobaczyć wszystko bardzo pobieżnie. Na trasie znajdują się zabytkowe budynki w Szklarskiej Porębie, krajobrazowe i widokowe atrakcje w Karkonoszach i Górach Izerskich oraz Zakręt Śmierci, gdzie znajduje się punkt widokowy z lunetą.

Huta Szkoła Orle

Stara Huta Szkoła Orle (fot. Pudelek, Wikipedia)

Z najciekawszych miejsc, do których warto się wybrać na pewno warto odwiedzić oba znane wodospady, Szklarki i Kamieńczyk. To bardzo malownicze miejsca, przy których znajdziemy schroniska górskie. Można też skierować swoje kroki w kierunku Gór Izerskich, gdzie znajduje się astrościeżka, która została zbudowana w oparciu o model układu słonecznego. Doskonałe miejsce do nauki astronomii i geologii. W górach znajduje się też stacja turystyczna Orle, gdzie kiedyś funkcjonowała znana huta szkła założona w połowie XVIII wieku. Jednak najpopularniejszym miejscem, gdzie wybierają się turyści, jest górująca nad miastem Szrenica, na który prowadzi kolejka krzesełkowa. Jest to też jeden ze szczytów oferujących doskonałe trasy narciarskie.

Ośrodek sportów zimowych

Jak wspominaliśmy wyżej głównym miejscem do uprawiania narciarstwa jest Szrenica. Prowadzą z niej trzy trasy narciarskie w tym jedna z homologacją FIS. Na samym szczycie znajduje się łatwiejsze trasy i wyciągi orczykowe. Całkowita długość tras to 12 kilometrów a przepustowość wyciągów to 10 tys osób na godzinę. Ceny za karnet jednodniowy wynosi dla dorosłych 93 zł a dzieci 55 zł. Trasy i wyciągi otwarte są od 8:30 do 16:00, możliwa jest też jazda nocna.

Poza stacją narciarską na szczycie Szrenicy, miasto słynie z doskonale przygotowanych tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Trasy znajdziemy zarówno wokół samej Szklarskiej Poręby jak i w partiach Karkonoszy. Łączna długość tras to około 100 km a część z nich posiada homologację FIS. Każdego roku narciarze spotykają się na pobliskiej Polanie Jakuszyckiej, na słynnym Biegu Piastów, największej masowej imprezie narciarskiej w Polsce. Dokładając do tego dobrze przygotowaną bazę noclegową i zaplecze turystyczne mamy doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych.

Polecane strony