Polskie Góry background

Szpindlerowy Młyn

Czeskie Karkonosze są kolebką sportów zimowych tego kraju. Doskonała infrastruktura i wspaniałe warunki naturalne przyciągają każdego roku rzesze miłośników narciarstwa zjazdowego i biegowego. Latem na turystów czekają trasy piesze i rowerowe.

Szpindlerowy Młyn w nocy

Szpindlerowy Młyn (fot. Ralf Roletschek, fahrradmonteur.de)

Medwiedin i Svatry Petr

Głównym ośrodkiem po czeskiej stronie głównego grzbietu Karkonoszy jest Szpindlerowy Młyn, oddalony w linii prostej zaledwie kilka kilometrów od Karpacza. Kurort nazywany jest u nas często „czeskim Zakopanem”. Jednak biorąc pod uwagę organizację, to raczej nasza zimowa stolica aspiruje do miana polskiego Szpindlerowego Młyna. Świadczy o tym 25 kilometrów tras zjazdowych, obsługiwanych przez kilkanaście wyciągów. Do tego dochodzi perfekcyjna organizacja skubisów dowożących narciarzy i to wszystko w ramach jednego skipassa.

Szpindlerowy Młyn to tak naprawdę dwa oddzielne kompleksy narciarskie, połączone linią autobusową. Na północny zachód od kurortu znajduje się Medwiedin, z kolejką linową do Horni Mísečky, najwyżej położonej osady w czeskich Karkonoszach. W tym kompleksie znajdują się ukryte w lesie, urozmaicone trasy. Dla wyczynowców przeznaczona jest trasa czarna i interesujące trasy czerwone. Dla mniej zaawansowanych dostępna jest trasa niebieska. Poza tym znajduje się tu także snowpark z wyciągiem oraz dobrze utrzymane trasy biegowe.

Mapa tras narciarskich w Szpindlerowym Młynie

Mapa tras narciarskich

Ta i inne mapy w dużej rozdzielczości dostępne są na http://www.skiareal.cz/pl/mapy

Z Medwiedina można zjechać korzystając z terenów Labska, jednak później ciężko się wydostać z powrotem i trzeba korzystać ze skibusa. Po drugiej stronie Szpindlerowego Młyna leży Svaty Petr, znany z najdłuższej trasy całego kompleksu. Słynna Turisticka ma 2700 metrów długości. Jest tu także o połowę krótsza ale bardzo trudna, czarna trasa FIS z 450 metrami różnicy wzniesień.

Sam Szpindlerowy Młyn jest niezwykle malowniczy i urokliwy. Pomimo tego, że zjeżdżają tutaj dziesiątki tysięcy turystów, to nie utracił on swojego klimatu. Jak obliczyli nasi południowi sąsiedzi, działa tam ponad pięćdziesiąt restauracji i około dwudziestu winiarni. Poza tym znajdują się tam też dyskoteki, baseny, centra fitnessowe, korty tenisowe i wszelkie atrakcje, którymi powinien kusić dobry ośrodek narciarski. Poza trasami zjazdowymi jest także trasa saneczkowa i ponad 70 kilometrów tras biegowych, które łączą się z trasami wytyczonymi w najwyższych partiach Karkonoszy, których jest w całym regionie ponad 130 kilometrów.

Czeskie Karkonosze

Karkonosze są najwyższymi górami Czech. Śnieżka, którą przecina granica polsko-czeska, biegnąca Głównym Grzbietem, jest najwyższym czeskim szczytem. Na południe od Głównego Grzbietu rozciąga się równoległy Czeski Grzbiet, który w połowie przecina przełomowa dolina Łaby. Poprzecznie do nich położone są grzbiety południowe, czyli po czesku Krkonošské rozsochy. Są to: Vilémovská hornatina, Vlčí hřbet, Žalský hřbet i Černohorská hornatina.

Atrakcje czeskich Karkonoszy nie ograniczają się do Szpindlerowego Młyna. Blisko granicy z Polską znajduje się ośrodek Pec pod Śnieżką z nowym centrum sportowo rekreacyjnym. Ciekawostką tego miejsca jest tor bobslejowy czynny przez cały rok. Różnica wzniesień toru wynosi 90 metrów, a niektóre jego odcinki biegną nawet 8 metrów pod ziemią. Poza tym są tutaj cztery 55-metrowe zjeżdżalnie, z których jedna jest podziemna. Atrakcją jest też park linowy, oferujący ponad 200-metrowe zjazdy na linie 15 metrów nad ziemią.

Pec pod Śnieżką w zimie

Pec pod Śnieżką (fot. Petr Vilgus, Wikipedia)

Miłośnicy szaleństw na rowerach górskich powinni pojechać do Rokytnicy nad Jizerou. W tamtejszym bikeparku dostępne są 1,5-kilometrowe trasy z przeszkodami dla zaawansowanych i prostsze dla amatorów. Każdy turysta zwiedzający czeskie Karkonosze powinien wybrać się do źródeł Łaby, które znajdują się niedaleko granicy na Łabskiej Łące. Warto też zobaczyć kopalnie w Śnieżce, w pobliżu dawnego schroniska Kovárna w Obřím dole na wysokości ok. 1000 metrów nad poziomem morza. Ciekawa może być wizyta w hucie i muzeum szkła w Harrachowie oraz spacer szlakiem bajek karkonoskich czeskiej pisarki Marii Kubatovej.

Polecane strony