Polskie Góry background

Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne to małe miasteczko położone w rejonie jeziora Solińskiego blisko granicy z Ukrainą. W Ustrzykach Dolnych widać pozostałość PRL-u, w panoramie miasta dominują bloki z wielkiej płyty. Dopiero działania ostatnich lat skupiają się na poprawie wizerunku miasta, rozwoju turystyki promocji rękodzieła i miejscowych twórców. Do ciekawostek można zaliczyć, że miasto po wojnie należało do ZSRR, dopiero w 1951 roku przyłączono je do Polski w ramach umowy o zmianie granic.

Ustrzyki Dolne

Panorama Ustrzyki Dolne (fot. Vea Valko, Wikipedia)

Początki samych Ustrzyk sięgają XV wieku kiedy okoliczne ziemie zostały oddane w dzierżawę Iwonii Janczonowiczowi. W 1509 roku ulokowała ona wieś Ustryk u ujścia dwóch strumieni. W 1727 otrzymały one prawa miejskie, które wiązały się z napływem ludności, w szczególności żydowskiej. W trakcie rozbiorów, od 1772 roku, Ustrzyki stały się częścią zaboru austriackiego. Ustrzyki, jak i większość miejscowości w Bieszczadach zostały silnie doświadczone przez obie wojny światowe. Podczas I Wojny dwukrotnie przechodziła tędy linia frontu niszcząc miasto. W czasie II Wojny miasto dostało się pod okupację ZSRR i zostało wcielone do Ukraińskiej SRS (językiem urzędowym był ukraiński) a do Polski powróciło w 1951 jak piszemy we wstępie.

Obecnie miasto, z uwagi na swoje położenie, jest ważnym ośrodkiem turystycznym w regionie. Przechodzi przez nie wielka pętla bieszczadzka - droga asfaltowa prowadząca przez cały rejon parku. W Ustrzykach funkcjonuje kilka stacji narciarskich z czego dwie najważniejsze to Gromadzyń (5 wyciągów), który posiada trasę z homologacją FIS oraz Laworta (3 wyciągi). Istnieją też trasy biegowe, również z homologacją FIS, na górze Żuków.

Wyciąg narciarski Laworta

Wyciąg narciarski Laworta (fot. Vea Valko, Wikipedia)

W mieście działa też kompleks basenów, muzeum Bieszczadzkiego Parku (jedno z największych w Polce) oraz zaplecze turystyczne - baza noclegowa i gastronomiczna. Z zabytków, które warto obejrzeć należy wymienić starą cerkiew z XIX wieku pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej oraz cerkiew z 1831 roku na Strwiążku. W Ustrzykach Dolnych znajduje się też XVIII wieczne Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej oraz Synagoga z 1870 roku. Jak widać na przykładzie miasteczka, w przeszłości, Bieszczady były bardzo zróżnicowane pod względem religijnym. Dopiero przesiedlenia ludności po wojnie wyludniły ten rejon.

Polecane strony