Polskie Góry background

Warto zobaczyć w Zakopanem

Zakopane to główny ośrodek turystyczny leżący praktycznie w Tatrach. To tutaj zatrzymuje się większość turystów, którzy przyjeżdżają wypoczywać na Podhale. Jednak do połowy XIX wieku było ono raczej nieznaną miejscowością w górach. Dopiero potem nastąpiła popularyzacja Zakopanego, głównie jako uzdrowiska, gdzie klimat pomagał w leczeniu chorób płuc. Dzisiaj to tętniące życie miasto odwiedza rocznie blisko 3 mln turystów co czyni je jednym z najpopularniejszych ośrodków w Polsce. Nie każdy je lubi, wiele można mu zarzucić, jednak bardzo dużo osób tutaj przyjeżdża i spędza swoje wakacje czy ferie zimowe. Zobaczmy co można w Zakopanem zobaczyć i zwiedzić.

Widok na Zakopane z Gubałówki

Widok na Zakopane (fot. Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

Spacer po mieście

Większość turystów rozpoczyna zwiedzanie Zakopanego od wizyty na Krupówkach. To co prawda deptak miasta i najbardziej reprezentacyjna ulica w mieście, ale nie do końca zachowała swój góralskich charakter. Dużo tam komercji, restauracji i kawiarni stylizowanych na góralskie oraz kramów z tandetnymi raczej ozdobami i pamiątkami. Słowem nic co ma jakiś większy związek z tradycją góralską. Mimo wszystko warto się przejść Krupówkami, zobaczyć targowisko pod Gubałówką. Natomiast jeżeli chcemy zobaczyć trochę folkloru i tradycji, o co coraz trudniej w Zakopanem, to trzeba opuścić Krupówki.

Paradoksalnie większość osób opuszcza Krupówki kolejką górską prowadzącą na Gubałówkę. Jeżeli Krupówki przedstawiają się tandetnie to Gubałówka jest jednym wielkim targowiskiem kiczu. Jedynie co ratuje to miejsce, to przepiękna panorama na Tatry jaka rozciąga się ze szczytu. I to chyba ten widok przyciąga w to miejsce turystów jak magnes. Jednak w ostatnim czasie widok na Tatry może nam odrobinę przesłaniać plaża ze sztucznymi palmami.

Ulica Krupówki

Ulica Krupówki (fot. Reytan, Wikipedia)

Ciekawym pomysłem może być spacer w stronę Kuźnic. Ta trasa, długości 4 km, to po prostu przedłużenie Krupówek prowadzące do kolejki na Kasprowy Wierch. Po drodze mijamy sporo knajp, ale znajdują się też stare zabudowania góralskie, chaty z drewna w stylu zakopiańskim. Na rondzie Jana Pawła II rozpoczyna się ulica Przewodników Tatrzańskich, to już praktycznie tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego. W bok odchodzi ul. Bronisława Czecha prowadząca pod Wielką Krokiew, gdzie znajduje się kompleks skoczni narciarskich.

Warto też wybrać się na spacer w kierunku Kościeliska, trasa prowadzi dwoma ulicami Kościeliską i Krzeptówkami. Kościeliska to najstarsza ulica Zakopanego, przy niej znajdują się najstarsze zachowane domy w Zakopanem. Na początku ulicy znajduje się Stary Kościół i Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Drewniany kościół jest najstarszym w Zakopanem, a cmentarz to miejsce gdzie pochowani są najbardziej zasłużone dla miasta osoby. Z kolei na Krzeptówkach znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Ten wielki kościół wybudowany został w podzięce za ocalenie życia Papieża w zamachu. Wnętrze wykonane jest z drewna, ołtarze są rzeźbiona a całość robi niesamowite wrażenie.

Kościoły i muzea

O dwóch kościołach, które warto zobaczyć w Zakopanem już wspomnieliśmy. To Stary Kościół na Kościeliskiej i Sanktuarium na Krzeptówkach. Kolejne dwa, które warto zobaczyć mieszczą się już trochę dalej od centrum miasta. Pierwsza z nich to Kaplica na Jaszczurówce, która zaprojektował Stanisław Witkiewicz propagując styl zakopiański. Budynek kościoła w większości wykonana z drewna, tak samo jak ołtarz w środku. Budowę rozpoczęto w 1904 roku a poświęcono w 1907. Kolejna propozycja to Sanktuarium na Wiktorówka, co prawda leży poza Zakopanem w Tatrach, ale warto się tam wybrać. Najłatwiej dostać się tam z Łysej Polany.

Kaplica na Jaszczurówce

Kaplica na Jaszczurówce (fot. Jakub Gałka, Wikipedia)

Jeżeli chodzi o muzea to najlepiej na początek odwiedzić Muzeum Tatrzańskie, które posiada najbogatszą kolekcję eksponatów. Główne zbiory muzeum dotyczą co prawda Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale znajdziemy też kolekcję dotyczącą górali i kultury podhalańskiej. Muzeum posiada liczne filie w tym oddział znajdujący się w Willi Koliba na ulicy Kościeliskiej. Zbiory, które się tam znajdują wprowadzą nas w świat dawnej kultury i zwyczajów na Podhalu. Można też odwiedzić prywatne zbiory mieszczące się w Chacie Sabały. Znajduje się tam chata góralska z zachowanymi sprzętami codziennego użytku pochodzącymi z XVIII i XIX wieku.

W Tatry

Kiedy odwiedzimy już w Zakopanem to co chcieliśmy zobaczyć warto wybrać się w Tatry. W zależności od chęci i sił jakie dysponujemy możemy wybrać się w doliny tatrzańskie lub zdobyć jakiś szczyt górski. Dwie najpopularniejsze doliny w Tatrach to Dolina Kościeliska i Chochołowska. Ta druga jest też największą doliną w Tatrach. Z kolei w Kościeliskiej można zwiedzić sporo jaskiń w tym jedną z większych Jaskinię Mroźną. Natomiast miejscem najchętniej odwiedzanym, położonym w dolinie, której nazwa niewiele nam powie, jest Morskie Oko. Ten staw leżący u podnóża Rys jest jednym z bardziej malowniczych miejsc w Tatrach.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska (fot. Jacek Biernacki, CC BY-SA 3.0)

W sumie w Tatrach są cztery najpopularniejsze szczyty, dwa na które możemy się dostać kolejką linową. Pierwszy z nich to wspomniana wcześniej Gubałówka drugi to Kasprowy Wierch. Jeżeli chodzi o szlaki piesze to na Gubałówkę wiedzie trasa zajmująca około 45 min. W przypadku Kasprowego czeka nas dłuższa wyprawa a najpopularniejszy szlak wiedzie pod kolejką linową. Najbardziej rozpoznawalny jest „śpiący rycerz”, czyli Giewont, jego masyw góruje nad miastem i jest widoczny praktycznie z każdego miejsca w Zakopanem. Szlak, który wiedzie na szczyt jest w końcówce bardzo niebezpieczny. Ta góra wiąże się z największą ilością ofiar w Tatrach, zginęło tutaj ponad 50 osób. Ostatni z popularnych szczytów to Rysy, który jest też najwyższym szczytem w Tatrach Polskich. Szlak wiedzie z Morskiego Oka i zajmuje około 4,5h.

Polecane strony