Polskie Góry background

Chata Socjologa

W jednym z najdzikszych zakątków Bieszczad, w paśmie Otrytu, stoi schronisko górskie - Chata Socjologa. Położone na wysokości 896 m n.p.m., w pobliżu znajduje się najwyższy szczyt tego pasma Trochaniec (939 m n.p.m.). Okolica stanowi doskonały punkt widokowy na pozostałe szczyty czy połoniny w Bieszczadach. Rozciągają się stąd widoki na Połoninę Wetlińską, Caryńską i Tarnicę.

Chata Socjologa

Chata Socjologa (fot. Exan, Wikipedia)

Budowę chaty rozpoczęto 1972 roku z inicjatywy studentów UW z Instytutu Socjologi stąd zresztą wzieła się nazwa schroniska. Wcześniej bo w latach 70 studenci Politechniki Warszawskiej zbudowali schronisko Koliba na Przysłupie Caryńskim. Pracami studentów kierował Henryk Kliszko, a studenci sami wnosili na miejsce potrzebne materiały. Po ukończeniu chaty powołano do życia „Klub Otrycki”, który początkowo miał się opiekować schroniskiem. Jednak jego działalność znacznie wykroczyła poza pierwotny charakter.

Dzięki działalności klubu (istnieje jako stowarzyszenie od 1990 roku) szybko odbudowano chatę po pożarze w styczniu 2003 roku. Dzięki zaangażowaniu wielu osób już w listopadzie 2004 roku pierwsi turyści mogli nocować w schronisku. Obecnie w Chacie Socjologa nocleg może znaleźć 50 osób a warunki są iście spartańskie. Nie ma tutaj prądu, gazu a wodę trzeba nosić ze źródełka i grzać na piecu. Trzeba też przyjść z własnymi zapasami jedzenia i śpiworem jeżeli chcemy nocować. Idealne to miejsce, dla tych, którzy chcą odpocząć od hałasów naszej cywilizacji. Ceny, 15 zł dorośli, 10 zł uczniowie i studenci, dzieci do 10 roku życia za darmo. Pole namiotowe 10 zł.

Dane kontaktowe:

Polecane strony